| Borsecuț a întrebat:

Hei. Daca urmezi profilul mate-info la liceu pentru ce facultati poti opta? Si la final ce meserii poti avea?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Profilul liceului la care ai fost nu conditioneaza cu nimic facultatile la care poti merge. Singura chestie e ca daca de exemplu urmezi profilul mate-info si vei dori sa dai la limbi straine sau psihologie iti va fi mai greu deoarece nu ai studiat materiile respective indeajuns la liceu. In general cei care merg la mate-info opteaza pentru facultati gen Politehinca, sau Facultatea de Informatica, Facultatea de Matematica, chiar si facultati cu profil economic. Insa numai tu poti decide facultatea la care vei vrea sa te inscrii, nu e nicio problema daca intri la mate-info si pe parcurs descoperi ca iti plac mai mult stiintele umaniste, numai ca va trebui sa te pregatesti singur pentru admiterea la facultatea respectiva, in caz ca nu se intra numai in baza mediei de Bac. Cum a mai zis cineva, daca mergi pe mate-info si te inscrii la una din acele facultati, cum ar fi Informatica, Automatica, Inginerie electrica vei ajunge inginer sau poti lucra in programare/IT. Mai este si Universitatea Tehinca de Constructii Bucuresti, de unde iesi inginer constructor.

1 răspuns:
| CSDNCSF a răspuns:

Pai ai o gama foarte larga, cel mai bine este sa mergi pe ceva din categoria IT