| Alina176 a întrebat:

Hei! De ceva timp prietena mea cea mai buna are o alta prietena buna si petrece mai mult timp cu ea decat cu mine si ma simt prost. Ea inca este prietena mea si pot sa-i spun ceea ce ma deranjează si asta am si facut. A fost un timp in care petrecea putin mai mult timp cu mine dar "povestea" nu a continuat asa... Dupa a inceput sa mearga la cumparaturi cu prietena ei, sa se plimbe prin oras cu ea, sa vorbeasca mereu cu ea, sa stea tot timpul cu ea... Am incercat sa fac sa nu-mi mai pese dar nu am reusit. Mai nou am si eu o prietena care se crede bff cu mine dar eu nu ma simt asa bine in preajma ei. Ma enerveaza faptul ca nu-mi mai lasa spatiu si nu ma lasa sa stau cu "fosta" cea mai buna prietena + ca nu pot sa-i spun asa pentru ca e genul care se supara repede. Deci ce sa fac? Nu mai suport sa stau asa...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te stresezi pentru porcaria asta de clasa a 5-a? laughing)) E o prostie sa te simti asa doar pentru niste "prietenii" idioate care oricum vor trece cu timpul, fara suparare. Sunt o groaza de oameni pe Pamant(aproape 8 miliarde, daca nu-ti ajunge mai astepti un pic ca sa fie mai multi in viitor), nu trebuie sa fii cea mai buna prietena cu ei, ajunge daca iti sunt doar cunostinte si le vorbesti din cand in cand (ai familia cu tine, cu ea e mai bine sa stai mult si sa te distrezi, crede-ma). Mai asteapta cativa ani si o sa ai un iubit care o sa-ti fie printul din povesti, Harap-Alb, numeste-l dupa bunul tau plac, si atunci nu o sa mai vrei niciun bff laughing s-au intamplat atatea mizerii cu bff in legatura cu relatiile altora, cu banii lor si asa mai departe, (si se va mai intampla, nu uita astawinking ), nu e recomandat sa ti-l tii cu tine nonstop. Inca un lucru: Bfful esti tu insuti, ca sa stii de pe acum, cand o sa dai de greu, o sa vezi cine va sta cu tine.

| 3amthinking a răspuns:

Te inteleg perfect. Asa am fost si eu. Fosta cea mai buna prietena a mea si-a gasit o alta bff si nici nu ma mai baga in seama, nici sa vorbeasca cu mine sau ceva. De aproximativ jumatate de an stau singura la scoala, in pauze nu am cu cine vorbi si e oribil, dar nu am ce face. Si sincer e mai bine asa, m-am obisnuit si am invatat ca nu poti tine fortat o persoana langa tine. Si asa am devenit eu cea mai buna prietena a mea.
Iti recomand sa ii spui prietenei tale ca te deranjeaza faptul ca te-a lasat pentru alta prietena si sa ii propui sa faceti cateva activitatii impreuna gen mersul la cumparaturi si altele.

| Wary_Forsaken_2001 a răspuns:

Daca bff a ta a inceput sa nu mai fie bff a ta inseamna ca : 1. La tine este problema : la fel cum noua bff a ta nu iti lasa spatiu si nu te lasa sa stai cu ceilalti prieteni poate ca asa te comportai si tu cu fosta bff a ta, iti era ciuda daca o vedeai ca iese cu alt(a) prieten(a) si nu ii lasa-i spatiu... 2. Poate s-a plictisit de tine din anumite motive sau ea s-a schimbat si prefera alte lucruri si a cautat o alta persoana care sa semene cu ea in caz de tu nu mai ai aceleasi preferinte ca ea.
In aceste cazuri ai putea sa te schimbi ( dar nu recomand sa te schimbi pentru o persoana, mai bine treci peste ). Si faza cu noua bff, mai bine ii spui in fata ceea ce simti ( asta doar daca iti recastifi fosta bff ca daca nu poate voi sfarsii fara bff ) ca daca nu, nu ai ce face. M-am saturat sa scriu " bff " =/