| IngerasulMicut a întrebat:

Hei.
Deci eu nu mai suport, efectiv nu mai suport.
De ce m-am nascut fata?
M-am saturat de faptul ca nu am voie sa ma joc fotbal la ora de sport "din cauza ca sunt fata".
M-am saturat de persoane care sa zica ca "fetele sunt slabe!".
M-am saturat de idiotii (sexisti) care cred ca fetele sunt jucarii sexuale si ca pot fi manipulate usor.
M-am saturat de oamenii (inclusiv parintii mei) care zic ca "fetele trebuie sa poarte rochii, sa fie finute" si toate tampeniile lor.
M-am saturat ca baietii sa rada de noi ca am menstruatie.
M-am saturat sa fiu crezuta mereu ca sunt slaba, fara putere si ca sunt o incapabila doar din cauza "ca sunt fata".

Ma simt de ca si cum nu mi se potriveste genul (feminin). Ma simt de ca si cum sunt un baiat intr-un corp de fata. Ma simt de ca si cum Dumnezeu mi-a gresit genul la nastere.

Nu sunt transgender. Adica eu inca vreau sa fiu fata dar nu in situatia asta: sa ma creada lumea slaba si fara de folos.

Ma simt tare iritata si nervoasa. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

"Fetele nu joacă fotbal" Am fost printre cei mai buni când jucam în echipe doar cu băieți, în liceu. Nu știu dacă vreodată a râs cineva de mine, nu mi-a păsat. Dar mă distram de minune cu colegii.

"Fetele nu beau bere." Mereu o să beau bere, fiindcă-mi place. Din stică chiar, nu-mi place din pahar. Not very girly, hm?

"Girls are pathetic, weak and have that Menstruation" well, some mens have two heads and they are still brainless so what?!

Also, mi-au plăcut mereu mașiniile. Mă uit deseori la tot felul de video-uri pe yt cu topic-ul ăsta, legat de părțile tehnice. A râs la un moment dat un tip că l-am întrebat ceva legat de mașina lui și a spus că "ce știu fetele despre mașini?" Mi-i s-a părut amuzantă superioritatea asta irelevantă așa că am făcut ceva ce ador mereu să fac: să închid gura și să demonstrez exact contrariul.

Also, sunt pasionată de arte marțiale, programare și gaming. Nu-mi pasă dacă ceva e de bărbați sau femei, etichetele de genul sunt irelevante. Îmi place ceva? O fac.

Ideea e că sunt multe persoane cu un nivel de inteligență foarte scăzut, cu tente foarte misogine. Oricât de frustrant ar fi. Adică, să fim serioși... uită-te un pic și analizează persoanele care spun lucruri de genu. Mda. Exact. Persoanele foarte imature și stupide.
Și da, e și categoria aia stupidă de persoane care cred că noi, femeile suntem niște obiecte sexuale and so on. Asta e total altă poveste, nu vreau să detaliez nimic aici. Chiar nu.

Mi-i se pare aiurea să spui că nu ți-i se potrivește genul feminin când nu există un particular gen feminin, în afară impunerilor prestabilitate ale sociecietății. Fu ck them all. Just be yourself and prove them wrong. Fight for that.
Pentru mine e chiar o plăcere, să demonstrez de ceea ce sunt în stare. Boost ego, whatever you call it.
But I love doing all those things and I won't stop just because "I am a girl"

So yeah. Move on those stuff and prove them wrong.

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Bună! Eh, eu nu râd de tine, deci poți spune că majoritatea băieților happy. Ai tu altfel de înclinații, altfel de mentalitate, asta nu înseamnă neapărat că ai alta orientare. Îți plac doar băieții? Ei bine, atunci ești normală, deci se elimina alte orientări din start. Ești mai activă, probabil că o fată alfa și asta se încadrează la limitele normalității, pentru că din prisma comportamentului tău ai atins apogeul, deci este bine. Oamenii care îți comentează din tot sufletul negativ sunt doar niște ființe beta și omega care nu au ce face cu viața lor, eu asta zic. Te simți tare iritata și nervoasa, ce ar fi de făcut? Să te obișnuiești cu ideea a ceea ce te înconjoară, să nu îți pese de părerea negativă a altora, la fel cum nu îmi pasă nici mie, nu dau 2 bani pe așa ceva. Suplimentar poți practica exerciții pentru autocontrol și relaxare și cam atât. Dacă vrei să îți descarci energia acumulata în corp, îți poți lua o jucărie antistres în care sa o implementezi. Ești micuță totuși, trebuie să te obișnuiești cu lumea mai bine. Multă baftă în continuarewinking!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poti incepe prin a te plange mai putin si a lucra ca sa demonstrezi ca prejudecatile alea sunt gresite.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu mai fi tristă. oameni răi care să comenteze ceva urât se găsesc peste tot și în toate situațiile. Presupun că ești încă micuță. așa că o parte dintre probleme vor disparea odata ce persoanele din jurul tau cresc și se maturizează și ele. N-o sa mai vezi în liceu că râde cineva de tine pentru faptul că ai menstruație, deoarece la vârsta aia înțeleg și băieții că este o chestiune fiziologică cât se poate de normală. Știai că, de exemplu, și cățelele au o perioada de ciclu? O dată la jumate de an mi se pare că apare. Faza cu faptul că ești slabuță și finuță va fi sexy mai tarziu pentru băieți și chiar și pentru tine. In generală, că presupun că ești undeva prin clasele 5-8, fetele au tendința de a fi deranjate de așa ceva. Și eu am avut exact aceleași probleme la vârsta aia, și din experiență îți pot spune ca vei trece, este doar o etapă din multe altele. Faza cu sexismul este din păcate adevărată. În lume există încă rasism, sexism, probleme legate de ce religie crezi și așa mai departe.
Tu trebuie sâ știi despre tine că ești o fată bună care merită lucruri bune. Celelalte păreri contează mai puțin sau deloc. Fă ceea ce iți place și ceea ce îți dictează sufletul la vârsta la care ești. Îmbracă-te cum doresti. Chiar daca vei face lucrurile cum vor toți, tot ar găsi ceva ce i-ar nemulțumi.
Iar cand esti iritată și nervoasă, ca acum, încearcă să te calmezi făcând ce îți place. Asculta niște muzică, vorbește cu cineva, fă sport. Dacă ești foarte nervoasă poti să respiri adanc și să numeri până la 10. Te va liniști. Mult succes în viață și rămâi cu un caracter puternic! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apuca-te de box

Răspuns utilizator avertizat