| Carina12345 a întrebat:

Hei!
E ok la 1, 71 m sa port 39 la papuci, tinand cont ca am 14 ani?
Mai am o intrebare. As vrea sa-mi spuneti daca e bine sa am 54 de kg la inaltimea asta. Stiu ca sunt in crestere, dar am ca masuri: la bust 82 de cm, la talie 66 de cm si la fund 93 de cm laughing) e prea mult? Va rog sa raspundeti, fara hate. Multumesc si

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

39 la papuci la inaltimea ta e chiar putin. 54 kg la aceeasi inaltime inseamna chiar usor subponderala (IMC/BMI de 18.47). Ai marimea europeana 36 la haine. In concluzie esti perfecta, te poti chiar ingrasa 1-2 kg fara nicio problema.

| Carina12345 explică (pentru andreia67):

OMG, nu mai vreau sa ma ingras! Adica eu pun in general la fund si pe picioare kg. Burta nu am, dar dupa parerea mea imi ajung destul kg de pe picioare laughing) Multumesc pentru raspuns!

| andreia67 a răspuns (pentru Carina12345):

Pentru putin. Chiar m-a distrat sa raspund la intrebarea ta. Banuiam ce mi-ai spus (din dimensiuni estimez ca ai conformatie para), eu as fi curioasa cum as arata la 63-64 kg (am 1.70 si 73 kg).

Răspuns utilizator avertizat
| andreia67 a răspuns (pentru nimportequi):

Vezi, de aia sunt tari care au interzis modelele anorexice, pentru ca impun standarde nesanatoase. 36 la 1.78 este clar o exceptie, ma intreb cum isi tine fata aia echilibrul pe asa picioruse. La inaltimea aia cam 41 este media dar bineinteles ca sunt si fete cu 42 si nu e nimic anormal. 93 cm la fund e fix 1 cm peste limita de jos a marimii 36 care este cea mai mica marime de adulti (la bust si talie e fix pe limita de jos). Da, din punct de vedere al indicelui de masa corporala e chiar usor subponderala. Eu nu am spus ca e model ci doar ca e perfect normala, nici grasa nici periculos de slaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Carina12345 explică (pentru nimportequi):

Draga mea, nu este vina nimanui ca poarta mai mult sau mai putin la picior. Nu e vina mea ca am crescut ''mai repede'' si ca sunt mai dezvoltata decat unele care la varsta mea poarta 36-37. Eu nu vreau sa devin Kim Kardashian. Problema e ca eu ma ingras la picioare si la fund, nu am celulita sau mai stiu eu ce. Nici nu vreau sa fiu perfecta, vreau doar sa fiu normala, sa ma simt bine si sa arat bine. Nimeni nu e perfect!

Răspuns utilizator avertizat
| Carina12345 explică (pentru nimportequi):

Scuze, credeam ca esti fata. Daca tu crezi ca marimea 39 la picior este un defect, imi pare rau. Am eu defecte, asta nu e nimic laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Carina12345 explică (pentru nimportequi):

Of, cine sa te mai inteleaga? laughing))

| andreia67 a răspuns (pentru nimportequi):

Chestia cu modelele anorexice era apropo de comparatia 93cm vs Kim Kardashian, iti explicam ca 93 cm nu este deloc mult ca este cea mai mica marime de adulti. Talpa nu are nicio relevanta aici, spuneam ca e aiurea sa ai 36 la 1.70 si peste, trebuie sa existe o oarecare proportionalitate. Stiu si eu ca persoanele de culoare au piciorul mai mare decat cele albe (in medie), ca femeile il au mai mic decat barbatii, ca romanii il au mai mic decat media europeana, totul la o inaltime egala. In Romania la femei 36 si 37 sunt marimile care se vand primele iar 39 o consider marimea ingrata pentru ca desi este o marime considerata medie de producatorii globali (chinezii) se vinde mult mai greu decat 38. Stiu de modelele androgine, Andrej/Andreja Pejic asa a devenit celebra, stiu ca au fost si voci din industria modei care au sustinut ca industria a luat-o razna daca idealul de frumusete feminina e un barbat (care de fapt era o femeie trans), etc.

Răspuns utilizator avertizat