| AntonyaCeaCurioasa a întrebat:

Hei in primul rand ma scuzati ca va deranjez si ma scuzati daca am gresit categoria dar chiar sunt NERVOASA! De cateva luni am inceput sa citesc o carte pe care mi-a recomandat-o o colega de a mea. (cartea este Harry Potter si am ajuns deja la volumul 5 ) insa mama spune ca nu ar mai trebui sa citesc fiindca imi distrage atentia de la teme. Cum sa fac sa o conving sa ma lase sa citesc in continuare? Cartea este extrem dar extrem de interesanta si chiar mi-ar parea rau sa ma opresc exact cand am ajuns la partea asta atat de interesanta...

Răspuns Câştigător
| loveyouidiot a răspuns:

Stiu foarte bine situatia...o carte foarte buna te poate intr-adevar distrage de la teme. Trebuie sa gasesti un echilibru intre cele doua, de exemplu ii poti promite mamei ca vei citi de abia dupa ce termini tot ce ai de facut pentru scoala, si bineinteles sa te si ti de promisiune. De asemenea, poti citi seara inainte sa te culci, eu atunci citesc de obicei. Harry Potter e si una dintre cartile mele preferate, asa ca sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| caporalul a răspuns:

Demonstreazai ca iti faci temele corect, si ce m.ai ai tu de facut iar apoi sunt conviins ca in timpul liber te va lasa sa citesti. multa bafta in continuare

| AntonyaCeaCurioasa explică (pentru caporalul):

Chestia e ca timpul liber pentru ea nseamna sambata si duminica. Nu pot sat atat pentru a citi cateva pagini...