| anonim_4396 a întrebat:

Hei...nu pot sa ma culc devreme ce sa fac? eu adorm pe la 2-3 si ma trezesc in jurul orei 10:00. adorm greu, ma scol ffffff greu... ce sa fac? sa iau somniferehee hee nu stiu ce sa ma facstraight face eu ii zic mamei de aceasta pr si cica sa nu mai stau la calculator si sa ma culc. dar inchid calculatorul absolut tot din camera si imi ia cam o ora - o ora jumate sa adorm straight face vreau sa ma culc pe la 23:00-00:30 si sa ma scol pe la 8:30-9:00 cum sa fac >sad? oare e si faza cu adolescenta ca adolescentii ador tarziu? am 13 ani tongue

Răspuns Câştigător
| yanny`s a răspuns:

Si eu sunt tot la fel.stau la pc si nici nu stiu cand adorm. oricum se intampla pe la 2-3 si ma trezesc la 4, iar adorm, ma trezesc la 7 si uneori pana la 9. ti-ai stricat programul si de asta nu mai poti dormi. eu una cred ca daca as dormi mi-as irosi timpul. si asa e destul de scurtthinking incearca si tu sa iti faci un program si inainte de culcare gandeste`te la ceva frumos ca sa adormi:X

10 răspunsuri:
| andalu a răspuns:

Crd ca poti incerca sa te scoli in cateva dimineti pe la 7-8, vei vedea ca ti se va face somn f devreme si apoi, cu timpul, programul ti se va obisnui asa: sa te culci mai devreme, sa te scoli mai devreme.

| Zambete89 a răspuns:

Adorm *

| yami_2526 a răspuns:

Exact aceiasi problema am si eu.Inchid totul si ma culc dar pur si simplu nu pot nu vrea creierul sa se inchida. Daca adorm am un spasm ciudat si ma trezesc imediat si imi vine sa rup perna.NU TREBUIE SA IEI SOMNIFERE PT CA DEVI DEPENDENT. o cunostita de-a mea a devenit dependenta nu e bine sa te joci cu somniferele. Daca mai are vreo persoana din familia ta probleme cu somul poate fi ceve ereditar. Daca nu e ceva pe sistem nerovs sau prea multa energie.Asa patesc si eu si am 15 ani. Daca nu se va rezolva pana la 19-20 de ani cel mai bine e sa vizitam un medicbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma culc pe la 3-4 dimineata si ma trezesc pe la 1-2 dupa amiazalaughingstau mereu la pc happy si nu am somn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei bine, eu ma culc pe la 7:30 dimineata, si ma trezesc la 5 dp amiazasad nu stiu ce sa fac sa imi schimb programul... daca gasesc ceva va naunt:-P

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si eu am aceeai problema

| Georgia_1376 a răspuns:

Iti inteleg problema si eu am 13 ani si pe deasupra ma scol si de dimineata pentru ca trebuie sa merg la scoala. eu stau pe pc pana la
22 deoarece imi ia o ora pan imi fac toaleta de seara cu chiu cu vai eu ma trezesc la 7 dimneata' si ma culc pe la 2 dar intr-o situatie critica cand nu ai deloc somn si este foarte tarziu iti recomand sa bei o cana cu lapte din acela praf amesteci cu apa calda eu asa fac cand nu pot dormi si dupa 10 minute dupa ce beau laptele imi este foarte somn...incerca si tu(noroc)

Si eu am aceeasi problemasad

dar am 14 ani jumatetongue

| anny15 a răspuns:

M-i se intampla si mie la fel... dar totusi nu am gasit nici o solutie. cred ca e faza cu adolescenta totusi

| madebyou a răspuns:

Pune-te sa citesti o carte care nu iti place pe la 22. 00 si o sa adormi in maxim 10 minute.