| XnonameX a întrebat:

Hei,nu stiu daca am ales categoria corecta... Anul trecut am terminat scoala in cls a 6-a cu media 10 fix, da am avut media 10 la toate materiile...anul asta in cls a 7-a am terminat cu 9, 76 pentru ca au fost si materiile mai grele dupa părerea mea si totusi nici eu nu m-am straduit chiar asa de tare dar unele lucruri pur si simplu nu îmi ieseau, matematica mai pe scurt... Astăzi parintii mei au aflat ca iau premiul trei si tata a început sa tipe la mine ca am ajuns in halul asta (dupa părerea mea e ok...si eu as fii vrut mai mult de la mine dar pur si nu am putut, in timpul testelor mă pierdeam cu firea...) In timpul scolii daca se intampla câteodată sa ies la 2 săptămâni, câteodată sa nu ies luni la rând...prieteni nu prea am, adica doar o singura fata de la scoala cu care ies si afara dar stăm departe...in zona chiar nu am cu cine iesii... Problema este ca simt ca cedez...mă enervează faptul ca ei,parintii mei cred ca totul e roz,ca e usor,bati din palme si se face, dar nu e asa... Vara asta vor sa mă pună sa recuperez straight face|| Vreau un sfat...nu stiu ce sa mai fac sincer...la anul in a 8-a am si examen si îmi e extrem de teama ca tocmai din cauza presiunii sa clachez si sa iau note mici...crying
Ps. Nu,nu sunt vreo încuiată la minte,daca am note bune...winking sad ei chiar considera ca singura mea prietena m-a influentat prost straight face daca ar fii dupa parintii mei cred ca ar fii ok sa nu cunosc pe nimeni,doar carti,caiete, invatat si atât...

Răspuns Câştigător
| bibi518 a răspuns:

Nu clachezi nu iti fa griji, cand eram de varsta ta am patin si eu la fel am avut premiul intai pana intr-a 7 a cand am avut 9, 84 si s-au cam suparat parintii.Nu iti fa griji, ca nu vorbesc asa serios ai tai, doar vor sa te sperie ca sa inveti mai mult, dar sa fim seriosi acum, prea multa toceala si invatat te prosteste mai tare, o sa inceapa sa iti bubuie capul ca sa zic asa, stiu din propria experienta.
Cel mai bun sfat pe care sunt in stare sa ti-l dau este sa vorbesti cu parintii tai si sa le explici cum ne-ai explicat si noua, ca nu-i chiar asa usor sa ai numai premiul intai, ca mai ai nevoie si de o pauza si sigur te vor intelege ca doar sunt parintii tai. laughing

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| angelcore a răspuns:

Pe bune acum, ai tai ar trebui sa isi faca un consult psihologic, pentru ca daca ei au impresia ca 9, 76 e medie mica... nu stint sanatosi! Stai calma, nimeni nu e perfect, pe bune acum ei tipa la tine fiindca ai 9, 76?!?! Nu sunt sanatosi! Si cand o sa iei un 8? Ce se va intampla o sa te inchida in casa? Nici nu ma gandesc la ce ti-ar face daca ai lua un 4. Doamne fereste! Cred ca parinti tai au impresia ca trebuie sa fi vreun geniu. Cat despre evaluarea nationala, nu iti face griji, nu e greu, pe bune si trebuie sa inveti pentru tine nu pentru ei. Imi pare rau ca trebuie sa traiesti cu parinti de genul.

| jajajaja14 a răspuns:

Cu 9.76 ai luat premiul III? Wow. La mine la școală luai premiul I. Am câțiva prieteni care sunt în situații asemăntoare cu a ta. Presupun că ești singură la părinți, nu? Asta ar avea sens. Majoritatea părinților care au un singur copil așteaptă multe de la el pentru că e singurul lor copil, și da. Adică nu știu dacă înțelegi ce spun. laughing Dacă tu nu ești bună la toate, se învinovățesc ei pentru eșecurile tale etc etc. Înțelegi? Ah, și pentru că nu ai precizat, aș putea presupune de asemenea că nu ești singură la părinți, dar ești cea mai mare. Și asta s-ar potrivi cu ce am spus mai sus. Se așteaptă să fii un model pentru fratele tău/sora ta.
Oricum, ar trebui să vorbești cu părinții tăi. Spune-le ce te supără. Spune-le că nu trebuie să ai 10 pe linie ca să ajungi la cel mai bun liceu din oraș. Spune-le că trebuie să te mai relaxezi și tu, la naiba._. Am cam aceeași medie ca a ta și nu mă obosesc deloc. Nu trebuie să înveți zi și noapte ca să ai medie bună, u know? Oricum, notele sunt niște rahaturi. happy
Cât despre examenul din a 8-a, stai calmă. O să te descurci. Oricum, nu e capăt de lume dacă nu iei 10 și la română și la mate.
Vara asta să te relaxezi, okay? Trăiește și tu puțin. happy Și discută NEAPĂRAT cu părinții tăi.