| xdToxicity a întrebat:

Buna,TPU. Am nevoie de un sfat si nu am pe nimeni de la care sa il cer.
Bine,sa o luam cu inceputul. M-am saturat de viata asta si ma intreb, ce rost are sa mai traiesc? Adica,toti ma urasc,sunt o povara si fac umbra pamantului inutil. Parintii mei sunt divorati, locuiesc cu bunica si maica-mea, dar sunt incredintata tatalui meu.El va veni din strainatate saptamana viitoare si mi-a spus ca vrea sa se intereseze de situatia mea scolara. Nici nu pot sa imi imaginez cat de dezamagit va fi cand va afla...am 3 de 4 la matematica, sigur tot 4 iau si in teza, iar eu i-am spus că la matematica am peste 6, am si 35 de absente nemotivate,toti profesorii și-au schimbat parerea despre mine, iar tata habar nu are, am note mici si anul asta o duc din ce in ce mai prost cu scoala -_-. Dar nu am lipsit ca n-avem eu chef de scoala,acum chiar imi place scoala, imi place sa invat, dar problema mea sunt oamenii.N-am nici o prietena in clasa si ma simt oribil sa stau singura mereu.Cand ies pe strada toti se uita ciudat la mine, ba unii chiar imi spun ca sunt urata, mi s-a spus des.In fiecare dimineata simt ca nu mai am motive sa ma trezesc, sa stau in frig si sa merg prin frig, sa ma chinui si sa se gaseasca un prost care sa ma jigneasca oh go on.
Sunt in clasa a 8a, iar anul acesta dau examen si in oras la mine nu este un liceu la care sa intri cu media mai mica de 8 decat cele tehnologice la care nu vreau sa merg.Iar eu abia daca iau 6 sau 5 straight face. Sincera sa fiu niciodata nu mi-am imaginat ca va fi atat de greu daca nu invat,dar acum mi-am dat seama ca fara scoala voi ajunge un nimic,dar ce pot face? Nu pot da timpul inapoi! Am incercat sa recuperez, pentru ca pana acum n-am invatat absolut nimic din cls 5-8 mai ales la mate,fizica si chimie,dar simt ca nu are rost si ca totul e in zadar.
Si atunci, ce rost are? De ce sa nu-mi pun capat vietii? Oricum n-am de ce sa traiesc, nu merit.Mereu am vrut sa fiu cineva,nu o oarecare,iar decat sa fiu o oarecare, mai bine sa nu fiu! Sunt sigura ca toti vor fi mai fericiti fara mine, sau ma rog, poate atunci isi vor da seama cat au gresit. Povestea mea este mult mai lunga si trista dar nu vreau sa va irosesc timpul.
Nu vreau sa ma plang sau sa ma bag in seama, am nevoie doar de un sfat...voi ce ati face in locul meu?sad
Multumesc.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ILoveTacos a răspuns:

Orice o sa se intample, doar nu te da batuta.Nimic nu e mai rau decat asta.

Chiar daca vrei sa incepi sa iei note mari la toate materiile, ia-o cu incetul.Incepe cu romana si matematica, materiile de examen.Incearca sa recuperezi putin cate putin si o sa vezi ca ai sanse.Cauta pe internet modele de subiecte de evaluare nationala si incearca sa le rezolvi, si la problemele pe care nu le stii intreaba-i pe profesorii tai.Sunt si carti de matematica si de romana numai cu materia pentru examen si ar fi bine sa le iei pentru ca ajuta foarte mult.

Cat despre dorinta ta de a fi cineva, nu numai notele determin asta, sa stii.Intr-o carte era chiar foarte bine pusa problema "Cei care isi doresc cel mai mult sa lase o urma pe pamant ajung prin a nu face nimic, sunt cei calca usor si neobservat care fac lumea un loc mai bun". Doar pentru ca acum viata ta pare atat de intunecata, nu inseamna ca trebuie sa te gandesti la ceva atat de dramatic.Nu e vorba ca s-ar putea ca lucrurile sa fie mai bune in viitor, ci ca sigur lucrurile vor fi mai bune.Nici nu se pune problema.Trebuie doar sa reusesti sa urci dealul ca sa admiri privelistea din varf.

Nu te ajuta cu nimic daca gandesti negativ, mai rau iti face.Doar axeaza-te pe invatat,roaga oameni sa te ajute sa repeti si incearca sa te imprietenesti cu peroane izolate,care nu fac parte din grupuri, care sunt mai usor de abordat.

Nimeni nu va fi mai fericit fara tine, te asigur.

Daca vrei, poti si sa vorbesti cu mine/oricare alta persoana care ti se pare ca te-ar intelege prin mesajele private.

Daca ai nevoie, as putea chiar sa te ajut cu materia pentru examen (sunt intr-a 9-a).

happy