| alice25 a întrebat:

Hei, o parere despre Laptop Dell Inspiron 3521 cu procesor Intel® Pentium® Dual-CoreTM 997 1. 60GHz, 2GB, 320GB, Intel® HD Graphics, Ubuntu Edition version 12.04, Black? si cum este sistemul ubuntu?

Răspuns Câştigător
| Weyland a răspuns:

Laptopul este bun pentru uzul de zi cu zi (navigare pe internet, filme, office, editări fotografice), dar nu te aştepta la performanţe extraordinare. Procesorul este relativ slăbuţ, iar chipset-ul grafic este departe de a suporta jocurile post-2010.

Ubuntu este un sistem de operare bazat pe Debian (care la rândul lui este o distribuţie Linux de excepţie), dar care spre deosebire de fratele său mai mare, oferă un grad de uzabilitate mult mai mare.

Este uşor de folosit, majoritatea software-urilor pentru el sunt gratuite sau open-source, iar sistemul de operare în sine este gratuit.

Desigur, e un pas măricel de la Windows, iar majoritatea soft-urilor de Windows nu vor funcţiona în Ubuntu (fără emulare), deşi există variante freeware pentru acestea.

Ubuntu poate fi puţin înfricoşător pentru utilizatorii noi, dar dacă ai o minte deschisă, te vei obişnui repede cu el.