| blueve a întrebat:

Hei. Sunt clasa a-7-a si desi mai am un an pana intru in clasa a-9-a. As vrea sa dau la mate-info. Imi puteti spune ce materi se fac? Si ce matematica se face?

2 răspunsuri:
| DenyPink a răspuns:

Eu sunt în clasa a IX-a, am fost la Mate-Info pe sem. I, dar apoi m-am transferat la Filo, pentru că nu făceam față la acel profil.
În primul rând, nu e un profil ușor, trebuie să fii destul de hotărât dacă alegi Mate-Info sau altceva. Vei face matematică intensiv, față de profilurile umane, multă fizică și desigur informatică. Vei avea și câteva ore de chimie pe săptămâna (2-3 ore), nu o să și se ceară atât de mult la obiectele de profil uman, însă vei avea de muncit la informatică(făcând programe, învățând despre C++, etc).
La matematică vei face lecții asemănătoare cu cele din gimnaziu, dar și aprofundare.
Totuși, mai ai timp să iei o decizie. happy

| Alexa_Alexandra_1995_3hho a răspuns:

Materiile de baza sunt matematica, informatica, fizica. faci si altele dar nu se pune accent prea mult pe ele. intr-adevar, lectiile nu sunt ft usoare dar pot spune ca nici exagerat de greu nu este.Ca sa ajungi acolo unde iti doresti merita tot efortul. sper ca te am ajutat happy fundita?