| cocainejunker a întrebat:

Hei. Sunt in depresie, nimic nou sub soare. Dar simt ca sunt intr-o inchisoare numita casa. Parintii mei sunt niste comunisti si jumatate, jur! De cate ori ies afara, ma suna de 20 de ori. Daca imi fac prieteni/prietene noi, repede baga "de azi inainte sa nu te mai vad cu x". M-ar pune sa invat 24h din 24h. Simt ca ma sufoc, simt ca nu fac parte din familia asta, simt ca am fost facuta dintr-o greseala. Incerc sa ma impun, dar taica-miu incepe sa arunce cu lucruri in mine si sa faca ca toti dracii, jur! Sa merg la pshiholog?! Vreau sa ma dea spre adoptie sau macar la stat. Daca nu gasesc nicio solutie, ma SINUCID! Duc o viata de tot rahatu, daca se poate numi viata.
Va rog ajutati-ma! Nu radeti degeaba, nu ati vrea sa fiti in locul meu.
P. S: am 14 ani... si sunt fata. Mama ar trebui sa-mi fie prietena; sunt singurul copil si "imi vor binele" dar m-au pierdut deja...

8 răspunsuri:
| petruI a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mergi la psiholog spre binele tau, te va ajuta sa te mai calmezi si sa vezi de ce nu ar trebui sa te sinucizi pentru ca iti opresti viata degeaba ca o solutie ar fi sa te prefci ca ii asculti in totalitate si ai rezista pana la 18 ani unde daca ai sa inveti cat de cat poti incepe de la 0 o viata noua si frumoasa. Deocamdata asta este singura solutie pe care o vad dar promit ca am sa ma mai gandesc si la altele si am sa mai raspund o data. pana la o solutie buna incearca sa nu mai bagi in seama toate vorbele ca stresul este foarte periculos, sper sa iti fie de ajutor ce am raspuns pana acum.iti urez mai mult succes

| yomikutzaskumpy a răspuns:

Nu e o rezolvare sa te sinucizi.incearca sa vorbesti cu un psiholog el poate sa-ti dea cel mai bun sfat sau chiar sa vorbeasca cu a tai.pana una alta incearca sa ramai calma desi nu cred ca e usorsad

| cocainejunker explică:

1. mi-am pierdut ani frumosti din copilarie.
2. cui ii pasa de iad si rai?! laughing

| BeatriceLoveSkrillex a răspuns:

mai e cam naspa si sa stii ca te inteleg ca si mie imi face la fel sora si cu tatal meu...cu cine iesi? unde te duci? la cat vii? daca intarzii 5 minute incepe si ma suna pana raspund. odata am avut bateria la tel full si mi-au consumat bateria pentru ca nu am vrut sa raspund...se faza e ca eu am 16 ani eu inteleg frate ca vor sa ma protejeze dar asta inseamna ca eu nu mai am voie sa ies din casa sau sa am prieteni oricum asta e prefer sa traiesc aasa macar pana la 18 ani ca dupa o sa fie ceva de genu pa-pa casawave oricum te inteleg dar asa sunt parintii sa stii nu am cum sa imi aleg altii deci trebuie sa ma multumesc cu ei asta e viata mai dura oricum :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti spun...Si eu am 14! Nu ma inteleg cu parintii mei, am vrut sa ma omor de nenumarate ori...Ma pun ai mei sa invat dar nu vreau! Ma certam mereu cu ei, spuneau ca sunt nebuna ca vreau doar sa ma distrez, ca ascult prea multa muzica.etc
Te rog sa nu te mai gandesti la moarte nu are rost...m-am gandit l asta un an dar nu am avut curaj sa o fac...
Vei Ajunge in iad.
cine iti da viata tio poate lua.
Sa fiu seriosi. Adica doar Dumnezeu.
Mai suportai...Incearca sa treci peste! ignorai.,.fa ce vrei u si prefate ca ei nu exista...doar atunci cand ai nevoie de ei adica banii sau cevalaughing mult succes. cere`mi id prin msj daca vrei sa discutam mai mult despre asta!

| outletadidas a răspuns:

Buna sincer cred ca aceasta este varsta cea mai grea, si nu o zic doar asa pentru a spune. In perioada asta te schimbi foarte mult si numeni nu reuseste sa inteleaga aceasta schimbare. Parinti nu au mereu dreptate chiar pot sa greseseasca mult mai mult decat "copilul" dar chiar daca gresesc in general o fac mereu pentru ca sunt convinsi ca este modul corect de a proceda pentru a face bine. Cu siguranta ei nu cunosc lumea ta, realitatea in care petreci timpul tau cand nu esti acasa si de asta nu stiu cum sa se comporte. Sper ca am reusit sa transmit cat de cat ceva si daca vrei sa mai vorbim imi poti trimite un mesaj. www.outletadidas.ro

| Tiron_Stefan_1997 a răspuns:

Cel mai bun raspuns ar fi sa te gandesti foarte foarte bine ce faci eu ti-as zice sa iti scoti din dictionar cuvantul sinucidere. Nu exista parintii care sa-ti vrea raul si vor si eu sa stie ce prieteni ai si mai ales sa inveti pentru un viitor. Mai bine ar fi sa pui mana sa inveti si cand iesi afara e normal sa te sune sunt departe de tine si-ti simte lipsa si vor ca tot binele sa-l ai tu!

| Maria_8638 a răspuns:

Salut.Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare [parintii mei ma sunau de cate-va ori cand ieseam afara,imi dadeau ora la cat sa ma intorc, nu ma lasau in club, baruri unde mergeau colegii mei]...dar mi-am dat cu seama ca pana la urma tot ei au dreptate si imi vor doar binele.parintii mei cel putin mi-au oferit tot ce am avut nevoie, numai ca nu m-au lasat ''sa-mi fac de cap''. Uneori ii ziceam mamei ca de ce e asa si ca de ce nu ma lasa sa merg si eu in club si din astea, Imi zicea ca nu e bine si ca voi vedea asta dupa putin tp.bine nu maine.laughingpana la urma avea dreptate.eu aveam 15 ani. Poate ca inca nu si-au dat seama ca ai crescut si ca ai nevoie de ceva, vb cu ei.dar sa stii ca nu`ti vor raul.si prietenii din ziua de azi sunt ca sosetele