| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU :3! Sper ca am ales categoria potrivita laughing

Deci, am pus de curand un anunt pe olx si am un cumparator din alt oras (Eu sunt din Timisoara, respectiva din Tr Severin), si imi cere sa ii trimit obiectele pe care i le vand prin posta. Suma nu este mare, 120 de lei, dar nu am incredere ca imi primesc banii.

Imi puteti da mai multe informatii? Eu n-am mai trimis marfa prin posta, sunt niste papusi de colectie. Am auzit ca nu poate lua coletul pana nu da banii, dupa care imi sunt trimisi. Cum ma pot asigura ca ii primesc si sa nu iau teapa? laughing Am mare nevoie de ei.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poate ridica coletul pana nu plateste suma trecuta la ramburs. Mergi la posta si te vor invata fetele cum sa faci. La valoare, daca platesti tu transportul, treci 120 lei, daca plateste destinatarul treci si transportul. La fel poti sa faci si la curier. Ideea este ca ar fi mai bine prin posta ca ii afli si adresa.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum sa iei teapa? Posta nu da coletul pana nu plateste el, apoi tu iti iei banii de la posta dupa cateva zile.

| T0T a răspuns:

Trimiți prin poștă prin ramburs și îi adaugi la preț 30 de lei. Tu trebuie să plătești între 10 și 20 de lei la poștă ca să trimiți colet cu ramburs și nu are cum să te păcălească, decât să îți trimită coletul înapoi. Eu am vândut ceva așa și mi-am primit banii fără nicio problemă. Vine poștașul la ușă.