| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani si o luna.
As vrea sa am menstruatia mai repede...
Deci parul pubian creste cred ca de la vreo 10 ani, parul sub brat de la 11 ani, sanii de vreo 1-2 ani scurgerile vaginale si-au facut apartia, prima cred ca in celalalt an si ieri la fel am avut.
E posibil sa am menstruatie urmatoarele luni sau in vara?
Dau fundita la cel mai "frumos" raspuns happy

Răspuns Câştigător
| Aleee19 a răspuns:

Deci.daca scurgerile vaginale si-au facut aparitia, in curand iti va veni mentruatia!:* Eu nu te judec, intr-adevar pentru o fata este placut sa stie ca i-o venit menstruatia, dar dupa un timp..iti va parea rausad Asa se intampla la majoritatea fetelor, si nu-ti fa probleme, ca sigurat iti va veni si tie! Te pup!:*

11 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

O să îți pară rău apoi că ai vrut să ai menstruație cât mai repede.

| Radu284 a răspuns:

De ce vrei sa ai menstruatia mai repede? Vrei sa faci copii imediat? Sau exista alte avantaje ale menstruatiei pe care nu le cunosc eu?

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu inteleg ce atata graba, esti un copil care se dezvolta normal, atata tot. Toate la timpul lor, nu crezi?

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, da iti vine menstruatia imediat! Daca deja ai scurgeri, vine sigur!

| AdiMrr a răspuns:

Eu fac 13 in 2 luni si tot nu am, desi sunt dezvoltata normal. Gandeste-te cat de nasol este fiindca nu poti face sportul, burta te doare rau, te doare capul etc. Si eu abia asteptam sa imi vina dar acum imi dau seama ca eram naiva. Fii bucuroasa ca nu ti-a venit. Pup :*:* Funda? :3

| AdiMrr a răspuns:

Au uitat sa iti raspund la intrebare...da este posibil sincer habar-n-am fiindca si eu sunt in aceeasi situatie ca tine si tot nu mi-a venit.

| Alinaaa333 a răspuns:

Ce sunt scurgeri vaginale? Adica ca menstruatia dar mai deschis mai deschis la culoare? DAca da, stiu fffoarte bine cum te simti eu am 12 ani si 5 luni si e ciudat, dar si eu vreau sa imi vina menstruatia mai repede. Vreau sa ma simt mai matura. Am fost la un moment dat la doctor si mi-a zis ca s_ar putea sa imi vina prim primavara\vara, dar incep sa ma indoiesc de asta. Pa! Sa raspunzi!*

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru Alinaaa333):

Paii daca doctorul ti-a spus asta te poti astepta oricand sa aii..eu sunt dezvoltata si am avut o verisoara de 12 ani care a fost exact ca mine de dezsvoltata si ei i-a venit intr-o vara

| KendraCandy a răspuns:

Oricand te poti astepta la asta. Trebuie doar sa ai rabdare si sa fii pregatita oricand. Important e ca atunci cand se va intampla sa nu intri in panica pentru ca este posibil sa nu fie totul asa cum ta asteptai. Cel mai des se intampla ca inaintea primei menstruatii sa ai niste dureri cumplite de burta care nu vor dura mai mult de o zi.Asa ca nu te speria! De asemenea este posibil ca apoi sa nu iti mai vina timp de 6 luni sau chiar mai mult, ceea ce este normal, deci nu trebuie sa te panichezi daca vezi ca nu iti mai vine a doua oara asa de repede.winking

| Amalia1279 a răspuns:

Daca ai corpul chiar asa de dezvoltat este posibil sa apara in urmatoarele luni, dar creierul face comenzi catre corp. Sa nu fi nerabatoare

| Ani13 a răspuns:

Stai calam, o sa iti vina si tie randul. Varsta normala la care poate sa iti vina este intre 9-16 ani. Si crede-ma, am ceva experienta in asta si NU VREI sa iti vina. E foarte nasol, te doare burta si te simti naspa. Funda? :3