| AndaBăă a întrebat:

Hei TPU happy. Am câțiva pistrui si as vrea să scap de ei. Mi-am luat acum ceva timp o cremă de la farmacie pe care a incercat-o o colegă de-a mea. Ea avea toată fața pistrui, si acum nu mai are. Mi-am luat si eu, m-am dat, si am făcut alergie. Mi s-a umflat fața si era roșie exact pe unde m-am dat. am fost la o doctoriță, nu contează.
In fine. știti cumva câteva metode de a scăpa de ei? Am auzit că zeama de lămâie e bună dar nu sunt sigură.
A incercat cineva cu ceva si a scăpat de ei?!
FUNDA! happy

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Lamaia este buna, mai este eficient decoct din patrujel. Taponeaza fata cu lichidul rezultat, cu perseverenta, macar 2 saptamani.Se atenueaza considerabil.Da-ti pe fata cu crema cu factor de protectie mare, nu expune fata la soare( ai vazut ca vara ai mai multi pistrui decat iarna). Numai bine.happy

| EllaB99 a răspuns:

Da,lamaia poate ajuta in diminuarea aspectului pistruilor, dar nu scapi definitiv de ei.De exemplu, ai putea incerca sa-ti faci casă în mod regulat o mască din miere şi suc de lămâie, perfectă când te supără pistruii. Las-o să acţioneze timp de 15 minute şi apoi îndrepărteaz-o cu apă călduţă.Mai sunt siAlte tratamente naturiste care te ajută să scapi de pistrui cum ar fi laptele şi smântâna, alimente bogate în vitamina E şi C, suc de pătrunjel aplicat pe faţă.Sau ai mai putea incerca suc de ceapă, amestecat cu ulei de măsline în părţi egale. Se tamponează de câteva ori pe zi, timp de o săptămână, infuzie de dediţel: se prepară dintr-o linguriţă de plantă la o cană cu apă, infuzie cu care se masează zonele afectate de pistrui, de cel puţin trei ori pe zi.Cel mai indicat ar fi sa mergi la dermatolog si astfel scapi definitiv de pistrui. Sper ca te-am ajutat.Si nu uita ca si pistruii au un farmec si uneori pistruii chiar te fac mai misterioasa in ochii celorlalti si mai delicata, de asemenea(desigur, cand vine vorba doar de cativa pistrui, nu exagerat).
Succces!