| Morphineqp a întrebat:

happy, am cateva probleme, unele cam stupide dar nu conteaza c: deci as vrea sa va povestesc pe scurt desii e putin complicat..ma rog. Ma numesc Sonia, am 16 ani, invat bine ..etc. la liceul la care sunt eu am o gramada de colege care sunt cam barfitoare si cam nesimtite. bun si imi place de un baiat.iar lui ii place de alta fata care culmea,o cheama tot Sonia straight face,el stie ca il plac de la minunatele mele colege si de cand a aflat a inceput sa ma bage in seama din ce in ce mai mult pana cand la un moment dat a inceput sa fie cam nesimtit cu mine iar eu nu pot sa pricep de ce,de exemplu pe skype,daca ziceam ceva el imi spunea "nu ma intereseaza, descurca-te." si-mi spunea pe un ton destul de dur.Nu stiu de ce incepe sa se poarte asa cu mine. Probabil s-a plictisit de mine.Iar eu sunt mai sensibila si acum a inceput sa foloseasca asta in potriva mea.-.. Prietena mea cea mai buna mi-a zis sa-l las in pace.Are dreptate dar ma gandesc mereu la el. Ce as putea sa fac sa nu ma mai gandes asa de mult la el? Oricum mai am acasa si alte probleme..ca de exemplu varul meu. Parintii lui au murit cand el avea 9 ani, acum are aproape 11 si e cam..nesimtit, mincinos,nu ne spune ce note are la scoala,oricum stim ca-s proaste dar macar sa ne spuna,nu sa ne minta. Cand parintii lui traiau nu prea se ocupau de el,cand l-am luat,cum am zis, avea 9 ani si 54 de kg ceea ce nu e deloc normal la varsta lui,a tinut regim. oricum pe atuncea manca in secret,iar regimul nu era deloc dur,avea voie sa manance dulciuri dar ocazional,insa, atuncea la scoala manca cu colegii lui prostii..ne-am chinuit o gramada sa dea jos kg in plus, fratele meu mai mare i-a dat o tableta si este efectiv obsedat de ea.24 /24 ar sta pe ea, iar cand auzea de scoala imediat plangea, se prefacea ca ii e rau etc. si de atunci nu s-a schimbat deloc. tot obsedat de tableta e..parintii mei isi fac o gramada de nervi cu el,cheltuie o gramada de bani pentru el si din cauza faptului ca sunt foarte nervosi, isi descarca nervii pe mine,iar eu nu mai suport absolut deloc,daca zic un cuvant, imediat urla la mine.ii inteleg dar nu mai pot..acum nici intimitate nu mai am ca varul meu intra in continu peste mine, acum imi incui usa.dar dupa mama zice sa-l bag in seama ca sa nu mai stea pe tableta aia si sa ii dau ceva de facut.Cum as putea sa imi ajut parintii sa nu se mai enerveze din cauza varului meu si cum as putea sa il fac pe varul meu sa se plictiseasca de tableta aia si sa puna mana sa invete?!

Ma scuzati ca a fost asa de lung.Dar simteam nevoie sa scriu asta si am nevoie de niste sfaturi in legatura cu tot ce am scris aici. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sasha30 a răspuns:

Uite, eu ti-am citit mesajul. Scriu mai intai in legatura cu baiatul. Eu zic ca el nu merita, sincer, inteleg ce simti, si eu sunt sensibila si ma deranjeaza orice mi se spune de rau. De colegele tale, nu zic nimic fiindca mereu exista astfel de persoane insa te poti gandi de ce iti place de acest baiat, sa iti pui asa o intrebare. Avand in vedere ca voi vorbeati pe chat, ai putea sa il intrebi de ce se comporta asa si daca iti va raspunde urat, sa renunti la el. Stiu ca e greu, dar cu timpul vei uita si sunt sigura ca vei gasi unul mai bun. Pari o persoana minunata, sigur va vedea si un baiat asta.
In legatura cu varul tau e mai complicat. Stiu cum e ca parintii tai sa se descarce pe tine dar eu zic sa ii intelegi. Vorbeste-le cat mai frumos posibil si daca vezi ca nu au o stare buna, lasa-i in pace. Nu fi insistenta si comporta-te frumos.
Varul tau a trait ceva extrem de dificil, i-au murit parintii si nu e deloc simplu pentru el mai ales la o varsta frageda. Eu zic sa ii vorbesti frumos, sa va imprieteniti. Nu va fi usor, dar eu zic ca in timp se vor vedea mari schimbari. Intelege-l, e mic, si voi sunteti familia lui. Cu tableta, cred ca o cosidera ca pe o prietena, ceva ce il deconecteaza de la multe lucruri dar nu e bine! Eu zic ca daca tu vei vorbi cu el si veti incepe sa discutati, va uita de tableta dar nu i-o lua tu. E mic si nu va intelege. Va crede ca ii vrei raul chiar daca tu de fapt ii vrei binele. Mult succes in continuare si sper sa te ajute ceea ce am scris!

| Morphineqp explică (pentru Sasha30):

Multumesc mult pentru raspuns, chiar a fost de ajutor happy!

2 răspunsuri:
| Sasha30 a răspuns:

Ma bucur tare mult ca te-am putut ajuta! Sper sa fie totul bine! :*