| Izabella312 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, orice sfat mi-ar fi de folos. Am 16 ani si anul trecut, in primavara am cunoscut un baiat de care a inceput sa imi placa foarte repede si de care imi place in continuare. Noi fiind in aceeasi scoala, de aceeasi varsta dar in clase diferite, ne mai vedeam pe la scoala dar nu prea vorbeam. In schimb vorbeam foarte mult prin mesaje. Doar ca problema e ca nu ma baga niciodata in seama cand ne vedeam, doar daca eu incercam sa avem o conversatie si atunci el vorbea cu mine dar doar daca insistam eu. De multe ori nici nu ma saluta. I-am zis de cateva ori asta si mi-a zis sa nu ma supar ca are o problema cu observatul si e cam aerian. Problema e ca de cateva zile nu mai suport asta, ca el sa treaca pur si simplu pe langa mine dar totusi sa imi dea mesaj ca are incredere in mine si ca ii pasa..asa ca m-am hotarat sa nu il mai salut nici eu. Astazi am mers la scoala pentru ca am avut de recuperat niste ore si a trecut de doua ori pe langa mine si sunt sigura ca m-a vazut. Acum nu stiu ce sa fac, i-am dat unfriend pe Facebook si imi doresc sa nu fi facut asta..chiar nu pot sa inteleg de ce face asta, pare un baiat tare bun si sunt sigura ca este dar ceea ce face el ma doare mult. Si ma doare ca noi vorbeam prin mesaje foarte mult dar atat. Ce sa fac? Cum ar trebui sa procedez avand in vedere cele intamplate pana acum? Ma gandesc mereu la asta si m-am saturat sa plang.

4 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Buna!
Ar fi trebuit sa il opresti odata pe hol si sa ii spui direct preocuparile tale. Adica, daca tu iti doresti sa puteti vorbi si in viata reala, ar trebui sa ii spui si sa ii explici si faptul ca pe tine te deranjeaza ca el te ignora.
Daca va intelegeti asa bine cand vorbiti prin mesaje, de ce nu ati vorbi si in viata reala? O relatie care se consuma doar prin mesaje nu poate duce prea departe. Una e cand vorbesti cu o persoana prin mesaje, si alta e cand vorbesti cu ea fata in fata. Cand vorbiti fata in fata, va puteti observa reciproc expresiile faciale, discutiile decurg mult mai natural, va puteti privi in ochi.
Faptul ca el te ignora pe hol denota o oarecare imaturitate din partea lui. Daca spuneti ca prin mesaje va intelegeti bine, atunci de ce nu are curajul sa se opreasca si sa te priveasca in ochi?
Eu zic sa il opresti odata si sa ii spui toate preocuparile tale, ca te deranjeaza atitudinea lui.
Daca el tot va continua sa se comporte altfel, eu zic ca nu are rost sa mai continuati nici macar prin mesaje.
Succes si sper ca te-am ajutat!

| Deleb a răspuns:

In primul rand, nu mai plange te rog si incearca sa analizezi situatia mai cu calm. Baiatul asta imi pare putin mai imatur decat tine, in sensul ca el nu isi da seama ce face, posibil sa o ia ca pe o joaca sau pur si simplu e timid si nu o vrea ca prietenii lui sa il vada vorbind cu o fata. (Desi lucrul asta este absolut normal, o sa realizeze mai tarziu).
Daca te intreaba de ce i-ai dat unfriend, ii poti spune frumos ca daca pe el chiar il intereseaza de tine si vrea sa mai vorbiti, sa nu te mai ignore fata in fata. Incearca sa te faci cautata, nu sa cauti tu mereu, ca poate unii baieti nu merita. Si eu faceam la fel si cu timpul am realizat ca nu era bine ce faceam, asa ca incearca sa il mai deschizi ca persoana, daca nu se poate...deschide-ti tu orizonturile.

| christall a răspuns:

Ai procedat bine. Daca te place si el, o sa-si faca curaj sa te abordeze. Daca nu o face, inseamna ca pentru el nu au insemnat mai nimic discutiile de pe Facebook. Stii ca de obicei iti lipseste acea persoana cand n-o mai ai. Asa ca e bine ca ai rupt legatura pe Facebook. Nu are rost sa-ti faci atatea ganduri si sa plangi. Asteapta si vezi ce se intampla. Nu il mai baga in seama, dar fa in asa fel sa te vada ca il ignori. Succes!

| Sensity a răspuns:

Buna. Asta mi s-a intamplat si mie. Intr-o zi m-am decis sa nu il mai bag in seama ca sa vad daca este ii pasa de mine sau doar se preface. Nu m-a mai cautat de cateva luni. Initial m-a durut dar am realizat ca nu merit sa plang din cauza cuiva caruia nu ii pasa de existenta mea. Acum pot spune ca mi-a crescut stima de sine si am invatat ca nu trebuie sa ma lamentez pentru un baiat care nu merita efortul. Sper ca te-am ajutat.