| mada225 a întrebat:

Hei TPU am nevoie de cateva sfaturi in legatura cu o prietena de a mea, eu i-am dat cateva da nu e ferm covinsa asa ca am nevoie sa imi spuneti si voi cateva, problema este urmatoarea : prietena mea il place pe un baiat foarte mult, se tin in brate, il cam lasa pe el sa o pipaie nu peste tot, vorbesc deschis, iar el intr-o seara ea spus daca fac si ei ceva frumos de neuitat in vara asta ( sex ), acesta spunandu-i ca o sa fie bine pentru amundoi, deoarece va fi primul lor contact sexual la amundoi, si stiind ca urmeaza si ca prietena mea sa faca minunata varsta de 18 ani. Cert este ca cei doi cam tin unul la altul, dar nu sunt impreuna.
Eu i-am dat cateva sfaturi, dar ea este foarte mult in dilema, asa ca va rog cu multa seriozitatesa spuneti ce ar trebui sa faca.
Va multumesc :* :* :*

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Adica se lasa pipaita,"dar nu sunt impreuna".Si atunci,ce sa-i spun:sa faca doar sex(adica nu dragoste,este o diferenta!) ca el o cere,sau sa nu accepte,pana se convinge ca se iubesc?"Il place foarte mult", atat de mult incat poata sa-i cedeze rugamintilor, sau pentru ca "nu sunt impreuna" ar trebui sa se abtina?
In primul rand, sa se hotarasca ce sentimente au unul fata de celalalt, ca la varsta de 18 ani nu cred ca nu ar putea sa-si inceapa viata sexuala(altii au inceput-o de pe la 14 ani!), mai ales daca sunt si pregatiti psihic si cunosc riscurile si responsabilitatile unui act sexual.DOAR EI DECID!
Oricat de "seriosi" am fi noi, tot nu putem sa-i spunem, da sau nu!

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Este destul de greu sa spun clar daca sa accepte cererea sau nu! Nu stiu ce este in sufletul lor! Ce vor ei de fapt!
Important este sa-i fii aproape prietenei tale si te stie langa ea. Acum daca vrea sa faca sex si atat, pentru ca implineste varsta de 18 ani sa o faca cu prezervativ, sa nu se trezeasca cu un bebe, ce poate nu se gandeste ca ar trebui sa apara. Nu trebuie sa se simta presata de varsta, sau de cel ce este langa ea sa faca acest pas. Trebuie sa simta ea ca vrea sa o faca cu adevarat.
Ce relatie este intre ei doi si ce va fi dupa acel contact sexual, doar ei stiu!
Multa bafta!

| CrsB a răspuns:

In niciun caz sa nu o faca! Primul contact sexual ar trebui facut cu persoana care te iubeste si pe care o iubesti, cu care esti impreuna de ceva timp, in care ai incredere, nu cu cineva de care iti place.E gresit ceea ce face!