| guiwenneth a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata dar va rog sa fiti seriosi.Am o prietena (imi este colega)si are de cateva luni un prieten cu patru ani mai mare decat ea(ea are 16 ani iar el 20)Cum vi se par voua relatiile intre doua persoane care au 4 ani diferenta de varsta? sau de 10 ani? Spre exemplu matusa e cu 10 ani mai tanara decat unchiul(desi nu se observa diferenta de varsta)si se inteleg bine, etc nu asta e problema.Pe mine ma intriga relatiile astea cu cel putin 2 ani diferenta intre persoane.Il cunosc pe baiatul prietenei mele si e de treaba, insa ma tot intreb ca de ce ar sta el cu o pustoaica cu patru ani mai mica decat el(exceptand cazurile in care baietii se folosesc de fete) sau ea nu realizeaza ca baiatul e cam prea mare pentru varsta ei? Nu stiu de ce dar intotdeauna mi s-a parut ciudata diferenta asta de varsta dintre cupluri. Daca ati putea sa ma "luminati" in legatura cu acest subiect laughing si sa-mi spuneti parerea voastra despre aceste diferente de varsta ar fi super si desigur voi da funda la cel mai convingator raspuns si cea mai buna explicatie care m-ar face sa vad si cu alti ochi aceasta situatie.Multumesc frumos:*

Răspuns Câştigător
| CoffeeTeaOrMe a răspuns:

O să înţelegi mult mai bine când o să ţi se întâmple happy.
E adevărat şi ce a spus Simona, cu adolescenţii nu şti niciodată. Dar gândeşte-te cum eşti tu, cum sunt eu, cum sunt alţii. Presupun că nu suntem toţi nişte profitori şi mincinoşi. Dacă ei se plac şi le merge, vârsta nu are nici o importanţă. Dacă totuşi se ceartă sau ceva, gândeşte-te că se poate întâmpla exact la fel şi când partenerii au aceeaşi vârstă.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

De asta ma feresc si eusad De copile de 15 16 ani, as lua una de maxim 17 ani, ultimu an scolar.Nu as rezista sa nu ma duc pe la ea prin liceu cum scap de la munca(Sunt agent de paza)SI nu vreau sa ma bat cu colegi ei happy ca sigur mai trage vreo unu de ea. La cum sunt eu incapatant si orgolios, sigur mi-as pierde locu de munca,si mai mult de atat mi-as implica si colegi in o altercatie din asta. Prefer sa stau linistit,in + nu prea ma pot increde in unele fete, eu ma conving cam greu de unele lucruri, prefer sa tatonez terenul laughing
Find vorba intre noi,varsta nu prea ar conta dar,unele persoane sunt foarte imature, altele sunt prea mature pentru varsta lor, dar eu la 21 de ani sigur nu mas vedea in bratele uneia de 15 ani care dabi a invatat sa puna un absorbant sad sa fim sinceri, barbati doresc sa faca dragoste(sau sex, spuneti cum vreti) pe cand una de 15 ani daca accepta, te baga in puscarie fara sa vrea. (fara sa luam in calcul niste parinti cu conceptii vechi)

| guiwenneth explică (pentru Liviu):

Am inteles punctul tau de vedere, insa hai sa mai modificam putin si sa spunem ca fata are 24 de ani si baiatul 28, atunci cum ar fi?

| Liviu a răspuns (pentru guiwenneth):

Nu stiu, dupa 20 de ani poate sa fie o diferenta de 5 ani.
Dar nu tipa 20 si barbatu 30, iar e prea copila. Daca e sa fie tipa 30 iar barbatu 40 mai merge. Insa cum ai spus da, e ok, sunt ambi majori, fata la 24 de ani stie deja cu ce se mananca viata(sau are cel putin o mica idee) In plus cel mai important lucru ar fi majorahappy Nu am nimic cu nimeni, dar personal sper sa nu ma frig in halu asta incat sa ma uit la o fata de 15 ani in alt mod decat o fac acum laughing sper sa nu gasesc pe vreo una sa imi suceasca capu in halu asta hehe

| SimoNARaluCA a răspuns:

Pai...si mie mi se par ciudatele diferentele MARI de varsta(gen 15-20 de ani intre ei). Dragoste atat de oarba nu cred ca exista, deci la un moment dat cineva profita de celalalt cineva. Diferenta de varsta de genul 16-20, pe care ai mentionat-o tu, e putin ciudata, intr-adevar, si nu sunt sigura ca baiatul nu vrea deloc sa profite(parerea mea).Mai conteaza si varsta pana la urma, sa fim seriosi.Dar daca iubesti cu adevarat acea persoana, nu e o problema atat de mare(asa cum cred ca se iubesc unchii tai). Adolescentii din ziua de azi sunt imprevizibili deci nu pot sa dau un verdict in legatura cu prima relatie dar pun pariu ca unchii tai se iubesc, ca altfel nu se casatoreau happy

| jojolina39 a răspuns:

Eu iti spun din proprie experienta big grin si eu am 16 ani si prietenul meu are 21 de ani, suntem impreuna de un an si jumanate big grin stii cum e varsta nu conteaza atat timp cat exista iubire, intelegere si respect totul o sa fie bine big grin, dar ma e o chestie daca e o diferenta dinasta, dar fata sa fie mai mare nu o sa prea mearga deoarece fetele gandesc mult mai matur decat baietii :d, iar mai e o vorba iubirea nu are varsta laughing big grin. Sper ca te-am facut sa intelegi, macar cat de cat big grin

| BiTW a răspuns:

Pentru mine relațiile astea care au în prim plan adolescente de până în 16-17 ani și bărbați de peste 20 de ani sunt o îmbinare între dorința acelor fete de a părea mai presus decât celelalte, și de a se mândri cu astfel de cuceriri, și dorința băieților de a-și găsi ocupație, că doar ce pot face și ei în timpul liber? Cert este că durata unor astfel de aventuri sentimentale nu este prea mare, de cele mai multe ori fetele plictisindu-se de băieții cu care sunt împreună, în timp ce băieții devin cu timpul încărcați ( examene la facultate, serviciu, etc. ).