| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema! Deci am un prieten vechi cu care ma inteleg foarte bine ..si de cand il cunosc el e trist deoarece i-a murit sotia, eu am incercat mereu sa il fac sa uite de acest subiect dar nu s-a putut decat pentru un moment, de asemenea imi tot zice ca intr-o zi o sa se sinucida si ca vrea sa faca asta ...astazi ne-am certat deoarece mi-a zis ca daca te sinucizi o sa devii fantoma, eu i-am spus ca e o porcarie si ca nu cred in asa ceva si sa se lase de tampenii de pe internet insa el s-a enervat si a zis ca nu mi-a pasat pana acum de nimic si ca tot ce am facut a fost sa mint straight face apoi a iesit. imi e frica ca intr-o zi chiar o sa o faca ..deoarece a mai incercat, eu incerc mereu sa ii explic ca trebuie sa isi traiasca viata dar degeaba, il mai fac cateodata sa se mai gandeasca cand ii spun de fata lui ( are un copil mic ) si ca are nevoie de el, dar totusi ..vad ca degeaba tot mai are tendinta asta ..asa ca va rog sa imi dati sfaturi, incerc de mult timp sa il fac sa gandeasca cum trebuie insa nici eu nu prea stiu pentru ca nu am asa multa experienta! dau funda si vot! Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| iSaidNo a răspuns:

Reactia pe care o are este de inteles, insa trebuie sa treaca peste asta.Cu totii trecem prin momente grele,insa cu ajutorul prietenilor, trecem peste ele! Eu zic sa vorbesti cu el, sa ii explici ca daca se va sinucide nu va rezolva absolut nimic! Tot ce va face este sa distruga viata fetitei sale, si in primul rand pe a lui! Daca este nevoie, o vizita la psiholog poate ca ar ajuta. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Skia a răspuns (pentru iSaidNo):

Nu am specificat de cand are reactia asta ..este de cativa ani buni, si din pacate nu poate sa treaca peste, iar de psiholog nici nu vrea sa auda; cat despre ce ai spus asta am incercat sa ii explic mereu dar se pare ca nu merge ..continua sa gandeasca prost, oricum mersi de sfat