| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. De fapt, e putin mai mare. Mama e prea severa cu mine. (tata nu prea are legatura deoarece e despărțit de mama, e in Anglia etc). Toti parintii isi felicita copiii pentru o nota de 8, toti copiii considera 8 o nota buna, insa mama daca aude de nota 8 incepe sa tipe, sa urle, sa ma certe tare, sa zica tot felul de chestii urate si jenante despre mine (ca ii e rusine cu mine, ca sunt printre cei mai prosti din clasa etc). Am numai note de 9 si 10. Ea de fiecare data imi zice ca cica ea cand era la scoala abia prin clasa a 7-a a luat o nota sub 9. Ea zice ca la materile la care e de invatat(istorie, geografie, biologie etc) nu accepta nota mai mica de 10. Nici macar 9. Cand am luat un 7 la istorie a urlat, a zis tot felul de lucruri urate, mi-a luat telefonul. Ceilalti colegi daca iau 7 parintii le zic ca e ok, ca nu e nimic, o sa ia o nota mai mare data viitoare si gata. Astazi am aflat ca la geografie am luat un 6. Nu i-am zis deoarece imi e foarte frica! In trecut ma si batea, acum recurge doar la cate 2-3 palme. Imi e frica sa nu revina la clasicele batai ca de box. Ea ca mama e super ok. Doar ca la materia scoala e dezastru. Cum sa ii zic? Ce sa fac? Sau am avut OPTIONAL de invatat o poezie de Eminescu. Am invatat acasa, o stiam perfect. La scoala cand sa o spun mi s-a facut frica si am uitat-o. Ideea e ca eu am probleme cu colegii si imi e oarecum rusine. Cand i-am zis de chestia asta s-a suparat si m-a certat. Prietena mea are exact aceeasi problema. Cand i-a spus mamei ei, aceasta a reactionat spunandu-i calma ca nu e nimic, ca o intelege. Ce sa fac? Nu mai suport! Sunt prea stresata cu scoala de catre mama mea! Diriginta nu intelege. Cand i-am spus a zis ca parintii nu trebuie sa certe copiii pentru note etc si pe mine nu m-a ajutat cu nimic. Daca va vorbi ea cu mama personal sa ii spuna mama ii va zice ca are dreptate dar va fi aceeasi acasa... Nu o mai suport! Ma face sa urasc scoala!
Va mulțumesc din suflet daca ati citit pana aici! Ajutor! Ce sa fac? De vorbit cu ea nici nu se pune problema! Va pup! Fara bataie de joc va rog!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, 8 este o nota de mijloc, nefiind considerata o nota buna!
Nu stiu ce parinte ar spune ca 7 si 8 sunt note oK, ca eu ca parinte nu am auzit in nici o clasa, vreun parinte, spunand asta.
Eu cred ca stersul tau porneste de la lene!
daca ai pune mana serios pe carte, nu ai mai avea timp de lene si nici de stres, in plus aducand note bune si f bune acasa, unde etoata lumea ar fi fericita si tu multumita.
Sfatul meu este, sa pui mana serios pe carte, daca vrei sa ai rezultate bune!

| Dieneez a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga, invat foarte bine. Am rezultate foarte bune. Insa se mai intampla sa iei si note mai proaste, deoarece ori ai uitat ce ai invatat, ori nu ai stiut sa faci anumite exerciții, etc. Nu cred ca exista om care sa nu fi luat si cateva note mai mici... Iar 8 este considerat nota buna chiar si de profesori. Insa si eu am aceeasi parere ca tine de nota 8.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dieneez):

Daca in conceptul tau, a invata foarte bine inseamna sa obtii note de 7 si 8, atunci esti aeriana!
Ca parinte, pot intelege de ce mama ta este nemultumita de tine.
Ceea ce ma socheaza, este ca tu esti aiai care nu pricepi ce are maica-ta cu tine, ca doar si notele medicore sunt foarte bune, in conceptul tau.
Nu fetita, note mediocre, inseamna copil mediocru, nu copil foarte bun!
Cred ca esti restanta la capitolul inteles ce inseamna note foarte bune, bune, mediocre sau rele.
Pana una-alta, pune manuta si invata, ca de aceea se seacrifica parintii tai, sa te tina pe palme si sa-ti ofere toate conditiile ca sa inveti foarte bine, nu medicoru!

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce spui că 8 nu este o notă buna?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Fiindca 7 si 8 sunt note medii/mediocre!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Fara bataie de joc"Va fi greu.
Gresesti la mai multe aspecte:
1.8 nu e nici pe departe o nota buna.E slaba, din punctul meu de vedere.Mediocra.
2.Nici 9 nu mi se pare o nota prea bunalaughing, dar oricum mai merge.
3.7 si 6 chiar sunt note foarte slabe. Sper ca esti de acord.
4.Mama ta e intr-adevar destul de severa, dar ai putea sa te straduiesti mai mult.In fond, nu-ti cere ceva asa de greu.Sa ai numai 9 si 10 e o banalitate. Fara olimpiade, concursuri... poti sa te consideri norocoasa))
Acum depinde si de capacitatea ta de invatare.De ce inclinatii ai,cat de inteligenta esti. Daca poti face sau nu fata unui nivel de dificultate putin mai ridicat.
Cat despre "pedepsele" fizice, eh, presupun ca marea majoritate au parte de ele, intr-o masura mai mica sau mai mare.Mi se pare o prostie, dar totusi nu ar trebui sa te simti un caz special.

| Dieneez a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu mi se par note buna 8, 7, 6 etc dar nici bataia nu mi se pare un stil de educatie bun. Si in legatura cu olimpiadele, concursurile, ma inscrie la o gramada fara sa ii pese daca eu vreau sau nu.