| Bellutza98 a întrebat:

Buna TPU.Eu am o poveste putin lunguta.Am o " prietena ", colega de la gradinita (o sa vedeti citind de ce am pus in ghilimele).O cunosc de mult timp.E o persoana foarte critica, critica pe aproape oricine si pe mine.Amandoua suntem clasa a VII-a si problema este ca simt ca ma uraste, de mici am fost prietene, pana in clasa a V-a cand a inceput sa ma vorbeasca pe la spate...
Treaba e ca tata este prof de engleza si acum ceva ani a fost si la scoala mea.Aceasta " prietena " ma cunoaste de mult si foarte bine ma stie perfect si pe mine si pe parintii mei.Ea are note destul de bunicele, dar eu am mai mari decat ea si cred ca este invidioasa pe mine. Tata de vreo 1-2 ani (cam asa) face pregatire cu mine si cu ea.In fiecare sambata cand ni se ofera ocazia mergem amandoi la ea acasa si facem engleza.Parintii ei sunt destul de treaba,dar sunt foarte creduli, mai ales mama ei crede orice minciuna.
Eu cand merg la ea ma comport frumos de dragul parintilor mei ca n-am ce face, n-am dreptul sa-i reprosez nimic la ea acasa.Parintii nostri sunt foarte buni prieteni si se inteleg, se comporta frumos (ai ei) cu mine la fel si ea...dar la scoala ea nu ma baga in seama.Decat face fite cu alte fete din clasa si ma barfeste.Ea crede (sau poate doar isi cauta consolare )ca daca tata e profesor am note mari,adevarat,tata ii cunoaste pe majoritatea profesorilor, dar vorbeste cu ei sa aiba grija cu mine ca sunt foarte timida si am emotii.
Cand ia o nota mica ( "prietena") zice ca ba a stiut mai mult ca mine, ba a stiut si profesorul nu i-a pus nota meritata si deseori zice ca eu am nota mai mare fiindca e tata profesor. straight face
Cum am spus ma barfeste la scoala de multe. straight face
Odata a spus colegilor ca tata a vorbit cu profesorii sau le-a dat bani (nu stiu clar) sa iau un amarat de 6! Acest 6 a fost reparat fiindca am dat lucrare din nou din aceleasi subiecte.
Aproape toate fetele sunt impotriva mea.Sunt putine fete in clasa cu mine.
Si mai e ceva, langa ea sta un vecin cu handicap de care toata lumea isi bate joc si ii place de mine si ea a zis ca si mie de el! Dar eu niciodata! straight face E clasa a VIII-a.Cand am fost la gratar mi-a zis ca sunt frumoasa si mama ei i-a zis lui tata *cand a vazut-o pe mama baiatului cu handicap * " Uitati-o pe cuscra! " Imi venea sa mooooooooooooor. straight face
I-am facut mult bine fetei asteia, dar ma critica rau de tot.I-ma zis parintilor ca ma barfeste si e invidioasa pe note si parintii au zis "Las-o nu vezi ca e proasta? " si tata inca accepta sa facem pregatire si cu ea, plus ca ea nu e atenta si nu intelege nimic si cu toate astea tot nu vrea sa rupem legatura cu ei ca cica ne sunt prieteni... (poate doar lor).Mi-au mai zis sa ma prefac ca nu stiu.Dar si la scoala are tupeu si ma mai intreaba " Cum ai luat nota X?"
Mai e inca ceva.Mai e ceva,o fata care a zis ca o sa-mi descopere adevarata mea fata este prietena cu aia si ii este alaturi chiar cand stie ca minte. Odata am fost la ea si a inteles ceva gresit dintr-o discutie dintre mama mea si a ei.A spus prin clasa, toti copiii au spus cand a venit mama la scoala pentru un caz ca le-a zis acel lucru.Si prietena ei a aparat-o desi stia ca facuse asta.
Ce ar trebui sa fac? straight face

9 răspunsuri:
| KasdfghjNY a răspuns:

Haha,imi aduc aminte cand am dat si eu de astfel de ''prieteni''.Cum am citit si mai jos, fi ironica cu ea, fa misto, etc. Daca continua sa barfeasca si sa se ia de tine... zi si tu: ''Da tu cum ai reusit sa iei nota aia?'' laughing

| dulcykaLy a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa le ignori pe acele fete care te barfesc, tu sa iti vezi in continuare de treaba ta sa iti inveti, cum ai spus si tu sunt ofticate pe notele tale, asta e problema lor. Nu le mai da atentie, sa zica ce vor. Tu esti cum esti, si nu trebuie sa le dai importanta.

| Anonima264 a răspuns:

Nu mia vorbi cu ea! Persoanele de genul asta clar nu iti unt prieteni!

| PsihinG a răspuns:

"Prietena" ta, dupa cum ai spus si tu este si invidioasa si barfitoare, 2 "calitati" destul de periculoase, in mod normal ar trebui sa o ignori sa nu o bagi in seama, dar pentru ca parintii vostri sunt prieteni de familie, trateaz-o ca pe o cunostinta oarecare,
iar cand te barfeste, nu o contrazice,
fi ironica cu ea, fa-o sa se simta si ea prost in fata celorlalti.
Doar asa poti inchide gura unei astfel de persoane.

| FreePanda a răspuns:

Nu ii mai da atentie, numai vorbi nici tu cu ea si las-o in pace..mai ai putin, termini si scapi de ea happy nu are rost se te pui la mintea unor astfel de oameni.

| 13cris a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discutati in particular cat de curand... nu stiu ce sfaturi as putea sa iti dau in situatia asta! si chiar daca va veti impaca, eu in locul tau tot nu as mai avea incredere in ea!

| lalalaforyou a răspuns:

Nu o mai baga in seama, chiar daca vorbeste cu tine sau te intreaba ceva nu ii mai raspunde. Ignor-o.

| BuzzMe a răspuns:

Nu trebuie sa fi bun prieten cu nimeni...

| Hotlem a răspuns:

Spune-i mai intai cu frumosul sa nu te mai barfeasca si sa-si vada de viata ei, daca nu merge cu frumosul cerei parte in parte dupa aia sigur te va lasa in pace(bineinteles daca o bati) laughing