| Ana47 a întrebat:

Am o problema destul de stanjenitoare. O sa merg maine la ginecolog si as fi vrut sa merg la salon inainte, insa din anumite motive nu am mai reusit. Am apucat abia acum sa ma epilez cu bigul in partea din fata, insa imi este extrem de rusine sa merg asa. Stiu ca practic nu am pus o intrebare, insa nu stiu cum ar trebui sa procedez

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul and, nu trebuie sa te epilezi la pasarica daca nu vrei, pentru ca nu este o regula si nici o cerinta impusa de medic, asta este doar o moda, 50% din femei nu se epileaza deloc, si nu-i cazul sa te stresezi din acest punct de vedere, ca medicul nu-i interesat de moda, stilul sau tunsoarea pasaraicii tale, ci de aparatul genital intern.
Important este sa fii foarte curata, sa te fii spalat doar la exterior inainte de a merge la ginecolog si atat.
Cred ca stii ca, cu 3 zile inainte de a merge la ginecolog nu trebuie sa ai relatii sexuale si nici spalaturi vaginale, totul facandu-se doar la exterior, ca la interior secretia vaginala sa fie din abundenta, sa se poata lua mostre corecte.

In ce priveste rasul parului pubian sau de pe labii ca asa se cheama atunci cand dai cu bigul: "ras" sau "barbierit", ca epilatul, este procedura de smuls cu ceara, zahar topit sau alte produse, precum bezile adezive.
Cat priveste rusinea de care vorbesti, trebuie sa stii ca este foarte normala si toate femeile o au, intr-o doza mai mare sau mai mica, dar exista. Rusinea de care vorbim nu este despre epilarea publiana, cum am explicat mai sus, este vorba despre expunerea pasaricii si atingerea ei.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce ti-ar fi rusine? sunt femei care merg cu parul complet, chiar nu-i pasa ginecologului de acest aspect, doar sa fii spalata bine acolo, atat. laughing)

| Aasdfghj a răspuns:

Foloseste crema depilatoare avand grija sa nu dai si in zonele unde ai folosit bigul pentru ca s-ar putea sa te iriti.

| sofisis a răspuns:

Fa-te de tot cu lama de data asta si aia e. De luna viitoare revii la salon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pur si simplu fara sa te stresezi, fiind vorba de un control medical.

| leapșa a răspuns:

Crema depilatoare n-ai?