| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema jenanta, insa nu stiu la cine sa apelez deoarece imi este rusine. Vreau sa merg la salon pentru epilare inghinala, insa imi este extrem de rusine! Daca ati fost va rog sa-mi spuneti cum este, dureros sau nu si cum trebuie sa procedez. Ma duc la fata ma dezbrac si cum stau? Imi este frica si rusine...

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-e rusine sau esti minora?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba n-ai nicio problema si nici rusine nu iti este, ii spui ca esti pentru prima data si o sa te inteleaga. Ai nervi sensitivi in jurul folicului pilos asa ca e normal sa te doara atunci cand iti smulgi firele de par iar zona respectiva este cu mult mai sensibila dar poti sa iti schimbi perceptia durerii, nu pleca cu gandul ca o sa te doara pentru ca iti inrautatesti situatia.

Exercitiile de respiratie pentru relaxare sau pentru gravide schimba cu mult perceptia durerii. Atata timp cat iti inveti creierul sa se concentreze pe respiratie el nu o sa mai dea asa multa importanta durerii, dar daca doar il alimentezi cu ganduri precum : " Au! Ma doare! " etc. durerea o sa fie intensificata si nu o sa rezisti mult timp. Poti sa te gandesti ca iti place, ca te simti bine, ca esti relaxata etc - iti poti pacali creierul, el percepe realitatea asa cum tu i-o arati tu. Daca iti imaginezi ca imbratisezi o persoana draga creierul tau va elibera oxitocina si te vei simti mult mai fericita, noi percepem durerea ca fiind mult mai suportabila atunci cand suntem fericiti/pozitivi, daca ii spui creierului ca o sa te doara el o sa aiba tendinta sa perceapa durerea mult mai rau decat e in realitate asa ca stai linistita ca totul o sa fie bine. Daca te convingi singura o sa ajungi chiar sa-ti placa sa simti durerea respectiva si sa nu o mai percepi ca pe ceva negativ, eu asa am patit. :))

https://www.reginamaria.ro/......u-travaliu

http://www.sfatulmedicului.ro/......ului_13390

| dragodana a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa-ti fie rusine.Gandeste-te ca nu esti nici prima, nici ultima pe care o vad dezbracata. Daca vrei epilare inghinala ramai imbracata. Daca vrei epilare intima dezbraca-te.
De dureros e dureros.Depinde de gradul de suportabilitate a durerii fiecarei persoane.
E mult pana te duci prima oara. Dupa va deveni o chestie normala.

| ihacoswhy a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine. Te duci si spui ca vrei o programare la epilare inghinala. Te duci acolo si iti va explica ea ce sa faci. Va intelege ca e prima data si nu trebuie sa faci totul perfect.

| jjk97 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine. Majoritatea angajatelor de acolo nici macar nu mai baga de seama ce epileaza, adica nu le mai pasa de aspectul zonei inghinale. Pentru ele este ceva normal; asa ca fara frica du-te si fa-ti o programare.

In legatura cu durerea, este dureros din moment ce este o zona mai sensibila. Asa ca ar trebui sa te pregatesti putin sufleteste. laughing

De obicei, ele te anunta cand trebuie sa te dezbraci. In cazul in care nu ti-o spune, o poti aborda pe persoana respectiva cu faptul ca este prima data si ca nu stii ce trebuie sa faci.
Te va intelege happy