| ScriitoareaDepresivă a întrebat:

Hei TPU, am și eu nevoie de niște ajutor legat de menstruația mea. Menționez că am 15 ani și că menstruație mea nu este încă regulată, dar începe ușor ușor să se axeze pe o anume dată. Prima dată când mi-a venit aveam 13 ani.
Referitor la prima mea întrebare, știți niște metode pentru a mai ameliora din crampele abdominale? Pentru mine sunt destul de insuportabile, cu toate că nu le am de fiecare dată când sunt la menstruație, ci doar uneori și nu sunt chiar așa de dureroase, dar totuși...
Orice e binevenit, cu excepția medicamentelor, din alea chiar nu vreau...
Legat de oboseala din perioada asta, există ceva care să o facă să dispară? Sunt o persoană destul de nocturnă, mare activitate din viața mea se petrece noaptea, adorm abia pe la 4-5 și mi-e foarte nasol să simt nevoia să stau în pat chiar și dacă stau pur și simplu la calculator.
Cât despre schimbările alea de sentimente, pot face ceva, în legătură cu ele? Când sunt la menstruație e ca și cum am personalitate multiplă: sunt nervoasă, apoi confuză, fericită, depresivă, aproape orice stare o experimentez la menstruație.
Mersiii dacă ai citit până aici. happy

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

1. Compresă cu apă caldă sau o sticlă cu apă caldă aplicată pe partea abdomenului, aceasta calmează durerea şi disconfortul.
2. Ceai de muşeţel - infuzia se prepară din 2 linguriţe de flori uscate de muşeţel, puse într-o cană cu apă clocotită. Amestecul se lasă cel puţin 5 minute, apoi se bea. Pentru o eficienţă mai mare, este bine să începi să bei o astfel de infuzie cu câteva zile înainte de începerea ciclului menstrual. În perioada menstruaţiei, bea 2 căni pe zi.
3. Ceaiul de rădăcină de ghimbir - acesta scade intensitatea crampelor menstruale. Se prepară dintr-un pumn de rădăcină de ghimbir, care se fierbe timp de 15 minute în apă clocotită. Amestecul se strecoară şi se bea călduţ.
4. Alimentele şi suplimentele bogate în complexul de vitamine B, calciu, magneziu şi zinc - reduc balonarea şi durerea. În special, calciul este cunoscut pentru menţinerea tonusului muscular şi ameliorarea crampelor menstruale.
5. Exerciţiile fizice regulate - sunt o modalitate naturală de diminuare a tensiunii musculare. Aşadar, menţinerea unui program regulat de activitate fizică, inclusiv mers pe jos timp de 20 de minute, în fiecare zi, ajută la reducerea severităţii crampelor menstruale.

1 răspuns:
| EGGc a răspuns:

Https://www.google.com/......56234.html
Statul cu picioarele pe pereti si ocolește lactatele. Sper sa te ajute!