| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, as vrea sa discut cu voi si sa imi dati sfaturi legate despre ce o sa va povestesc.
De 9 luni sunt într-o relatie cu un baiat, l-am cunoscut in noul meu liceu si era un baiat foarte ok la inceput, el este si vecin de scara cu mine, am inceput sa vorbim si "ne-am indragostit unul de altul", înca din primele saptamani de cand vorbeam mi-am dat seama ca este o persoana foarte geloasa, posesiva. A trecut timpul si m-am îndragostit foarte tare de el, mereu avea grija de mine, imi facea complimente într-un mod subitil dar frumos, inca de la inceput mi-a pus anumite conditii cum ca nu mi-ar permite sa socializez cu alti baieti doar daca imi sunt prieteni mie sau lui, preciez ca eu am 17 ani iar el 19. Timpul a trecut, el a devenit alta persoana si a început sa își arate iubirea fața de mine într-un mod extrem de toxic, a inceput sa-mi arunce vorbe ca nu il iubesc, ca il insel si efectiv în fiecare secunda ne certam apoi vine si spune ca ma iubeste dar eu sunt de vina pentru tot, e un baiat foarte complicat si uneori nu pot sa inteleg de ce face asa. Nu ma lasa sa ies afara si spune ca nu am voie sa fac ce vreau eu pentru ca el imi vrea binele, nu-mi raspunde cu zilele la mesaje iar mereu se intoarce cu scuze si eu trebuie sa accept.
De fiecare data arunca toate problemele pe mine si spune ca din cauza mea sufera, ca nu il merit si ca niciodata nu o sa intalnesc un om mai bun ca si el, ma santajeaza emotional si ma umileste cand are ocazia, el are voie sa faca poze cu tot felul de prietene de ale lui, imbratisari si tot felul de glume dar eu daca am dat un like sunt facuta in toate felurile spunand ca ce face el nu se compara cu faptul ca pe mine ma intereseaza de altii (de la un like), mi-e teama sa-i spun ca nu mi se pare normal sa faca poze cu alte fete, mi-e teama ca o sa aud tot raspunsul ala. Uneori se leaga de mine fara sa fac nimic si incepe o cearta care tine ore in sir, plang in fiecare zi, ma streseaza toata tensiunea lui asupra mea, simt ca imi vine sa-mi dau cu capul de pereti. Imi doresc foarte mult sa gasesc o solutie sa rezolv toate astea dar e imposibil cu el.
Nu stiu daca asta mai e iubire, am si plans in fata lui si spune ca nu am motiv sa plang dar fara sa-mi arate ca-i pare rau ca am lacrimi pe față, nu ma lasa dar nici nu ma vrea cu el, nu mai inteleg nimic.
Chiar cred ca am ajuns la capatul rabdarii, simt ca cedez.
Astept orice parere si scuzati-ma daca am unele greseli dar eu nu mai locuiesc in Romania de 8 ani si poate am gresit.
Dau funda, multumesc.❤️‍

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Fa urmatorul exercitiu. Citeste ce ai scris ca si cum ar fi scris altcineva. Ti se pare normal? Asa crezi ca arata o relatie sanatoasa? O relatie frumoasa are la baza respectul si increderea. Nu poti forta pe cineva sa faca ce vrei tu, doar pentru ca poti, pentru ca este cu tine. Imi pare rau sa ti-o spun, dar adevarul este ca acest tip nu te respecta si nu te iubeste. Te trateaza extrem de urat. Nu merita nimeni un asemenea tratament. Crede-ma ca dupa cativa ani o sa se ajunga si la injuraturi si batai. Nu e ok. Pune punct acum cat mai poti.

| AnotherGirl a răspuns:

Din tot sufletul te rog, FUGI! Îți va face viața un calvar. Într-o relație sănătoasă ești iubită, respectată, îți sunt respectate intimitatea și deciziile. Fugi mâncând pământul, pentru că o astfel de persoană îți va face viața amară și cu timpul se va ajunge la chestii mult mai grave.

Tu de ce simți să mai stai cu el după câte ți-a făcut? Nu așa arată iubirea.

| anonim_4396 explică (pentru AnotherGirl):

Pentru ca mă gandesc ca poate totul e doar in capul meu si exagerez eu, de asta am si cerut parerea voastra..nu stiu.

| AnotherGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi că totul e doar în capul tău pentru că el te-a făcut să crezi asta. Cum faci pe cineva vulnerabil ca să nu mai plece de lângă tine? Îl rupi de prieteni, nu-l mai lași să iasă și să socializeze, îl acuzi de tot felul de lucruri, îi zici că nu-l duce capul și tu ești ăla deștept.

Te manipulează. Ieși din relația asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o relatie de control si manipulare, nu de dragoste.
De ce tu nu ai voie sa faci nimic fara voia lui, dar el are voie totul?
Ma tot interb daca unele din voi ganditi acnd stati inrelatii de acest fel, in care baiatul se tarbnsforma in stapan sau proxenet si va impune ce vrea el.
Fetita, esti libera sa-i dai papucii sis a faci ce vrei cu cine vrei, ca asta nu-ti este iubiti si nu-ti av fii nici sot, la cum se comporta de pe acum.
Scutura-te de lepra asta si cauta-ti un baiat care sa te iubeasca, sa te respecte sis a se comporte frumos cu tine!

PS Nu inteleg de ce pui atatea semne de intrebare, dupa ce ne spui "multumesc?". Ce inseamna asta?

| SilentRain a răspuns:

Nu am citit tot cârnațul asta până la sfârșit,dar am prins ideea
Tipul e toxic mai rau ca Cernobîl și tu încă ești suficient de drogată încât să crezi că te iubește și ai rămas cu el împreună
Eu zic sa faci un dus,sa îți tragi doua palme eventual sa mai citești despre ce este iubirea

Pe scurt, iubirea lui pentru tine nu este decât o iluzie menită să te țină în cușcă,tu pentru el ești un obiect nu un om egal care are dreptul să decidă singur
In timp o să devin și violent,adică te bate,te înjură doar pentru că îi s-a parut lui c, suna romantic nu-i asa
?big grin
Bagă la cap :Cine te iubește te respecta (și deciziile tale ), te protejează, nu te jigneste

Ce-i de făcut în situația ta?
Simplul de despărți de lepădătura aia, și chiar dacă își taie venele ( va încerca să își recupereze obiectul înapoi) tu sa nu-l bagi in seama
Acum că ai trecut prin asta ar trebui să știi ce să eviți pe viitor, sper sa fi fata deșteaptă și să nu te împaci cu el de 7000 de ori

| ionur a răspuns:

Nui normal nu-i bine ce face. Și asta nu este iubire adevărată. Nu te iubește cu adevărat Nui normal să-ți interzică cu cine sa vorbește și ce sa porți și unde sa mergi sate plimbi nici nu se discută asta măcar ce face el este prea de tot ai grija ca asta nu este gelozie nu știu ce este da nu este normal asa ceva Dacă iubești cu adevărat și cu adevărată din toată inima iubești asa cum este nu schimbi acea inima nu obligi acea inimă cum vrei tu sa fie și mai ales ce face el ție este nebunie.Eu nu vad unde ai greșit și nici nu cred ca ai greșit undeva el este sărit rau și deplasta rău la ce-ți face ție.

Și eu sunt gelos puțin puțin mai mult)))))
Da niciodată și niciodată nu am zis nimic sa fie cum vreau eu sa fie asa sa fie nu știi ce sa facă asa sa nu știu cum sau câte relați a avut sau cu cine a fost niciodată nu mia pasat de asta și nici nu am intrebat asa ceva macar ca nu-mi pasa si niciodată nu o să-mi pese cu cine a fost. ia este fericirea adevărată nu am cum sa fiu supărat pe ia sau nervos pe ia nu am cum sa fiu nu exista asa ceva. Când iubești cu adevărat iubești cu adevărat asa cum este nu-i spui ce sa poarte nu-i spui ce sa facă nici măcar nu ai cum sa faci asa ceva adică chiar nu ai cum.