| IoanaSpioana a întrebat:

As vrea sa va intreb de ce oamenii sunt asa de rai si de ce actioneaza mereu in turme ca oile?
Funda, pentru cel mai frumos raspuns

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Omul este un animal social ce are nevoie de validare din partea celor din jur.Actiunile lui in interiorul "turmei" vor fi in concordanta cu cele ale "liderului" pentru a nu fi exclus.Asadar, in lipsa unui caracter mai puternic, aceste persoane vor proceda mereu la fel ca majoritatea grupului sau cum le spune "liderul".

Cat despre rautate, pot fi multiple motive.De obicei invidia primeaza si faptul ca nu suporta sa vada o persoana mai fericita decat ei.Sau pentru simplu motiv, dupa cum am spus mai sus, de a nu fi exclusi din grupul respectiv.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un motiv e din cauza imperfectiunii mostenite. Dar evita astfel de oameni si nu te lasa afectata de ei. Daca vad ca nu ai nici o reactie, in cele din urma vor inceta. Dar nu le raspunde cu aceeasi moneda, ci invinge raul prin bine.

| PersonajFictiv a răspuns:

Din lasitate - daca nu poarta masca, le e frica sa nu ramana singuri iar asta ii sperie si/sau daca sunt ei, le e frica de parerile pe care o sa le aiba altii de ei.
Din egoism - ca ajung in punctul sa se gandeasca doar la ei

N-am chef sa dau un raspuns detaliat, dar in general, pentru ca sunt niste limitati.
Intelegi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| NAT0 a răspuns:

Din moment ce eşti spioană. Eşti sifon deci avem tot dreptul să fim răi cu tine.

Ne schimbă timpul şi trebuie să afectăm înainte să fim afectaţi să supravieţuim.happy