| ANONIMAAA37 a întrebat:

Hei Tpu.Astazi iubitul meu s-a despartit de mine din cauza mamei mele.Mama mea si-a facut o parere gresita despre el inainte sa il cunoasca.Cand s-au văzut in realitate a fost totul ok, dar fix in ziua aia am stat pana tarziu (adica cu o ora in plus). Amandoi aveam telefoanele inchise, descarcate si nu puteam sa ne uitam la ceas sau sa luam legatura cu ea.Cand am ajuns in cartierul unde locuiam amandoi nu stiam cat e ceasul.Am mers acasa la el ca isi puna telefonul la incarcat ca sa ii poata scrie mamei lui pentru ca dansa era plecata si sa ma poata duce acasa.Afara ploua asa ca am zis sa stau 5 minute si mi-am pus si eu telefonul la incarcat. Dupa un timp am vazut ca telefonul meu s-a incarcat 3% si am sunat-o pe mama.Era nervoasa asa ca i-am spus prietenului meu sa vorbeasca cu ea.El a spus adevarul pentru ca nu voia sa o minta.Totul bine si frumos pana ajung acasa.Acum incepe morala :"De cate ori ti-am zis sa nu intrii in casa la cineva? Daca te viola? Ati facut prostii? Tu chiar vrei sa te bat si sa nu mai iesi afara din caza pana faci 18 ani?".El nu s-a atins de mine, dar mama tot crede asta si zice ca minte si ca si-a pierdut toata increderea in el.Nu prea m-a mai lasat cu el pentru ca in timpul liber ieseam afara si ma plimbam cu el.Mama avea si Facebook-ul lui si vorbea mereu cu el. Dupa 2 zile de cand vorbise cu mama nu mai era iubitul meu, era seful meu.Nu ma lasa sa fac nimic.(Sa fumez, sa ii pun mana pe piep, sa stau afara cu el dupa scoala)si chestia asta m-a suparat foarte tare.Am si plans de fata cu el, dar l-a durut in c. u.r.Astazi s-a incheiat tot...chiar il iubesc mult, dar el de la un timp nu prea a mai avut chef de mine si s-a vazut asta. *ASTAZI AM AFLAT TOT.Ieri l-am intrebat daca iese afara si a zis ca nu,ca are treaba, dar un prieten mi-a spus ca a stat cu o fata pe care nu a mai vazut-o de mult si s-a sarutat cu ea.Cica a stat cu ea pana la 10 acasa la el.Normal cand am auzit asta am inceput sa plang si de nervi am zis ca o bat. Oare chiar sa fac asta? Stiu ca nu e bine de asta vreau niste sfaturi.Multumesc.*

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Daca tine la tine si te iubeste cu adevarat nu te-ar lasa pentru nimic in lumea asta si cu siguranta nu ti-ar fi sef. Asta nu e iubire cand iti interzice cineva ceva! Iubirea inseamna libertate suprema. Cand am citit ca te-a lasat doar fiindca mama ta nu il agreaza am ramas masca... Cum sa iubiesti pe cineva din tot sufletul si sa-l parasesti doar pentru faptul ca mama persoanei iubite nu prea te agreaza?! E absurd. Iubirea adevarata nu e invinsa niciodata de nimic. Asculta-ma, tu meriti un baiat care sa te iubeasca in fiecare secunda, meriti un baiat care sa ii pese de tine si sa se asigure tot timpul ca esti fericita si cel mai important MERITI pe cineva care sa nu fie seful tau! Cand iubesti pe cineva nu ii faci reguli, asta ar trebui sa fie clar. In concluzie, draga mea, meriti pe cineva mult mai bun si mai adevarat decat falsitatea aia de baiat.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

În mod normal n-ar trebui să-l mai iubeşti, judecând după ceea ce se întâmplă. E ca şi cum ai înota contra apei şi te miri de ce e greu. Sfatul? Simplu, să realizezi că "înoţi" greşit, să te opreşti şi să te îndrepţi în sensul bun.

| danay72 a răspuns:

Fata nu are nici o vina. El e cel care nu e serios. Meriți mai mult respect. Nu te lasa copleșită de situate și învinge răul prin bine.