| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Hei Tpu.Astazi la ora de engleza profesoara m-a vazut stand pe telefon in timp ce scriam un text.Eu nu sunt prea buna la engleza, cautasem cum se zice la "intelegatoare ", nu voiam sa copii sau ceva. Doamna de engleza a tacut la ora si a vorbit cu diriginta care i-a dat msj mamei in seara asta sa vina maine la scoala.Deci imi vine sa ma omor... diriginta asta cheama parintii la scoala si daca aruncam o singura data cu un corn.Ea crede ca parintii stau acasa si nu au nicio treaba.Mama trebuie sa plece de la munca ca sa ii auda morala de 30 min dirigintei pentru un amarat de telefon.Ce sa fac? Imi e frica ca o sa ii zica si de note si de absențe si mama iar aplica violenta.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Daca stii cum reactioneaza profesorii, de ce adopti un comportament contrar vointei lor?
Banuiesc ca stiai ca profesoara nu agreaza folosirea telefonului la ore.
In astfel de situatii, ca sa fii inteleasa, ai fi putut cere acceptul de a folosi dictionarul de pe telefon, intrucat nu iti amintestiun cuvant; poate te ajuta chiar ea cu o traducere (asta daca nu dadeai test in ora respectiva).
Ai incalcat o regula ce se cerea respectata (si nu cred ca e singura).
La scoala aveti si obligatii, nu numai drepturi. De aceea exista si consecinte nedorite, asa cum ti s-a intamplat si tie.

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru dannyel86):

Au fost mai multi prinsi cu telefonul, dar doar pe mama a chemat-o

| dannyel86 a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Poate are ceva personal cu tine sau a alcatuit o lista mai mare de nemultumiri in ceea ce te priveste.
Pentru un simplu telefon nu cred ca facea atata caz. Doar daca te suspecta ca te folosesti de el pentru a copia (chiar daca intentia ta a fost alta). Probabil a gasit un motiv sa te pedepseasca.

4 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Si de ce vine mama la scoala? De ce nu-i zice la telefon: Auzi fa, timpul meu e mai pretios decat al tau, nu-ti mai bate tu joc de mine, ok?

| ngllllll a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca ei incearca sa te ajute. Incearca sa ii asculti. Tu nu te poti vedea pe tine insati.