| NiiaaaaRr a întrebat:

Hei TPU!
Buna dimineata!
Am si eu o intrebare pentru voi.Eu,la liceu as vrea sa merg la pedagogic dar parintii spun sa merg la chimic deoarece pot sa dau la orice facultate daca ma duc la chimic.As vrea sa ma fac profesoara,invatatoare sau educatoare,insa parintii nu ma lasa.Ei spun ca mai bine m-as face avocat sau notar, deoarece sunt foarte cautati si castiga foarte bine.
Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te unde vrei TU sa mergi, ca este numai alegerea ta, nu a parintilor.
Daca ei vor sa se faca avocati sau notari, apai sa puna mana ei sa invete cai plina Romania de avocati si notar i care vand pe la tarae in piata, ca sunt 10.000 pe an care termina facultatea si doar 2-3 locuri d ejmunca pe fiecare judet.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te ajuta foarte mult liceul chimic dacă ei vor sa dai la drept! Cel mai bun profil e științe sociale! Anyway, încearcă sa îi convingi spunând ca dreptul nu este pentru tine, când vei face 18 ani nu va mai trebui sa faci ce îți spun și îți vei urma visele! Părinții din ziua de azi se gândesc numai la bani și nu la fericirea copilului!