| Orsetta a întrebat:

Cine stie cum faci diferenta dintre pronume si adjectivul pronominal? FundaVOT!

4 răspunsuri:
| a răspuns:

PRONUME-valoare morfologica.
ADJECTIV PRONOMINAL-functie sintactica.
Bye:3

| SimonaQs a răspuns:

Pronumele este singur iar adjectivul pronominal are langa el un substantiv.
Ex.
Acesta invata bine. (pronume)
Acest caiet este nou.(adj pronominal)

| andreeadenisa22 a răspuns:

Adjectivul pronominal determina un substantiv, iar pronumele, determina un verb.
Ex.Parintii mei sunt in oras. [Adjectiv pronominal posesiv]
Ai mei sunt in oras.[Pronume posesiv]
Aceasta invata bine.[Adjectiv pronominal demostrativ]
Aceasta fata invata bine.[Pronume demonstrativ]
Etc.etc.
Sper ca te-am ajutat.

| mOonyX99 a răspuns:

Adj. pronominal determina un substantiv...iti dau si exemplu : ''Aceasta va pleca maine.''(aici ''aceasta'' este pronume demonstrativ de apropiere deoarece nu determina vreun substantiv, daca ar fi ''aceasta fata'' ar fi adj. deoarece determina substantivul ''fata''... Funda?