| Melissssa a întrebat:

Hei TPUhappy! Cum se deosebeste adjectivul pronominal de pronume? Adica..cum imi dau seama ca e adjectiv pronominal si nu e pronume? Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Diferenta este ca, desi au aceeasi forma, adjectivul sta pe langa un substantiv pe care il determina, in timp ce pronumele e de sine statator ca sa ma exprim asa, adica el inlocuieste practic un substantiv.
Uite aici un exemplu :
Parintii mei sunt plecati.
mei - adjectiv pronominal posesiv pentru ca determina substantivul parintii : ai cui parinti? -> ai mei

Ai mei sunt plecati.
ai mei - pronume posesiv, inlocuieste un substantiv, de exemplu "parintii"

Sper ca am ajutat.