| JoeTPU a întrebat:

Care e diferenta din pronume personal si adjectiv pronominal?

Răspuns Câştigător
| OannaAlee a răspuns:

Pronumele personal inlocuieste un substantiv. pe cand adjectivul insoteste sun substantiv. sa-ti dau un exemplu :
Ai mei au plecat la munte. -aici ''ai mei'' este pronume pentru ca nu sta pe langa un substantiv.
Ai mei parinti au plecat la munte - aici ''ai mei'' este adjectiv pronominal pentru ca sta pe langa substantivul ''parinti''. Funda? :*

| JoeTPU explică (pentru OannaAlee):

Multumesc:*

| OannaAlee a răspuns (pentru JoeTPU):

Nu ai pentru ce :*:*.

| OannaAlee a răspuns (pentru JoeTPU):

N-ai pentru ce :*