| Dazzzie a întrebat:

Imi puteti explica diferenta dintre pronume si adjectivul pronominal? Ma cam incurc la conversiune si n-as vrea la evaluarea nationala de anul aceasta sa-mi scada niste puncte pentru ceva destul de usor.

5 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Adjectiv pronomical=adica un pronume care sa joace rol de adjectiv. uite un exemplu unde pronumele insusi are rol de adjectiv
Baiatul INSUSI a mancat prajitura.

| GeorgiiUatdăfac a răspuns:

Pronumele are val subst atunci cand nu sta langa un subst. dar atunci cand sta langa un subst acesta are val adj adica are f-s de atr adj

| Elly0504 a răspuns:

Pronume este atunci cand plonumele tine locul cuiva exemplu:El plange.(el tine locul unui copil, barbat etc.) si adjectivul preonimonal este atunic cand pe langa adjectiv sat un substantiv care il determina exemplu: Unul dintre capetele de afiş ale producţiei regizorului…funda?

| Katee a răspuns:

De exemplu.Pronume : Aceea este Ana. Adjectiv pronominal : Fata aceea este Ana. (scuzati propozitia idioata). Adjectivul pronominal sta pe langa un substantiv, pe cand pronumele nu. Deci, ca sa obtii un adjectiv pronominal trebuie doar sa pui pronumele pe langa un substantiv. Sper ca ai inteles si succes la Evaluare Nationala :*! (si eu am tot anul asta)

| Dazzzie explică (pentru Katee):

Mersi la fel :*