| Catalina1243 a întrebat:

Cum poate cineva sa devina intelept? Adica in luarea deciziilor si in gandire?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

De unde si pana unde a te uita la file de drama, dragoste, te fac intelept? Daca ma uit la un film "erotic" sunt expert in asta?

Sa devii intelept nu-i un proces usor, si clar nu e unul liniar, nu poti devenii intelept facand anumite lucruri, ca si cum ai merge din punctul a in punctul b.

A devenii intelept inseamna a petrece timp singur, a te intelege pe tine, a medita asupra binelui si a raului astfel incat sa fi capabila sa faci diferenta, adevarata diferenta.

A fi intelept inseamna a fi insetat dupa cunoastere, a realiza ca niciodata nu esti suficient de intelept, si ca esti mereu un student, nu un maestru.

A fi intelept inseamna a fi capabil sa-ti ti gura, a asculta, mai mult decat a vorbii, pentru ca atunci cand asculti, gandesti, atunci cand vorbesti, spui ce ai gandit. Daca nu asculti, nu gandesti, daca nu gandesti, spui prostii.

A te uita la filme, a citii carti, a citii tot felul de lucruri care-ti ofera invatatura, pot fi inutile atata timp cat tu nu devii un intelept in interior.

Orice persoana poate fi desteapta. Si eu ma pot uita la un film cu hitler de exemplu (dau un exemplu usor). Un om destept la finalul filmului ar putea sa-ti spuna in ce an s-a nascut hitler, cine a fost, in ce an a ajuns cancelar, si alte lucruri de genul. Un om inteleg iti va spune mesajul filmului, si ce a semnificat acesta.

Pentru a devenii intelept trebuie sa te cunosti pe tine, si asta necesita foarte multa munca. Abia dupa ce te cunosti pe tine, poti incepe sa asimilezi invataturile asa cum trebuie.

Cauta mereu, fi curioasa, studiaza, citeste, uita-te la filme, fa tot ce se poate pentru a devenii inteligenta, inteleapta, dar cel mai important lucru, lucrul esential, incepi sa te cunosti pe tine, invata despre tine, da-mi seama de cine esti, ce vrei de la viata, ce-ti place, ce nu-ti place, fa diferenta intre bine si rau si elimina raul in favoarea binelui.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Citind cat mai multe carti de la mari intelepti ai lumii si in general citind carti, cultivandu-ti rabdarea si echilibrul sufletesc, mental.happyNu e nevoie neaparat sa fii intelept, ci sa traiesti intelept, sa faci ce spun inteleptii...Un intelept a fost Iisus asta pe langa faptul ca a mai fost si divin.

| lolasante89 a răspuns:

Buna! Eu cred ca pentru a devenii bun la luarea deciziilor si pentru a dobandi performante in gandire, trebuia sa citesti foarte mult carti cu tematica de genul sau sa te uiti la multe fillme.De preferat drama/dragoste.Bineinteles ca si consultarea cu un psiholog este foarte buna.Acesta are capacitatea de-a-ti vedea starea emotionala si te poate sfatui ce sa faci ca sa fie bine.TE PUP :*