| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Maine dau teza la romana(clasa a 7-a). Adjectivul pronominal negativ are doar formele astea(niciun, nicio) nu? Daca nu sunt formele astea in propozitite inseamna ca nu e niciun adjectiv ci e doar pronume nu?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Formele adjectivului pronominal negativ sunt:
- nicio (fată)
- niciun (băiat)

Ambele pot apărea in propozitii negative.
Ex:
Nicio fată nu a venit.
Niciun baiat nu a venit.

Nicio, niciun= adjective pronominale negative pentru că insoțesc substantive și se acordă in gen, nr si caz cu substantivul, avănd functia sintactică de atribut adjectival.
A nu se confunda cu formele pronumelui negativ "niciunul/ niciuna".

Ex:
Niciunul nu a venit.
Niciuna nu a venit.

Niciunul, niciuna= pronume negative cu functia sintactica de subiect.

Alte forme ale pronumelui negativ: nimeni, nimenea, nimic(a).