| Nayuky a întrebat:

Hei TPU big hug E putin mai mult de citit, sper sa aveti rabdare.Deci,in curand voi merge la un curs de japoneza, si cand il voi termina acel curs imi va fi recunoscut in Japonia.Eu sunt in clas-a a 9-a si as vrea sa mai fac clasa a10-a aici, timp in care vreau sa invat istoria si geografia japoniei si sa ma pun la punct cu celelalte materii, si desigur sa invat japoneza. Dar dupa vreau neaparat sa imi continui liceul in japonia....insa nu stiu cum as putea ajunge sa fac asta.As vrea sa ma inscriu la o scoala normala dar care are si internat.Si as vrea sa va intreb, pot obtine viza pe motiv de studiu daca merg singura(acum am 14 ani si dupa ce termin clasa a 10-a pe 1iulie voi face 16) daca parinti mei sunt de acord? si as vrea sa stiu daca stiti o scoala cu internat in japonia....si daca da, cam cat costa internatul?
Dau fundita
Va multumesc mult^.^

Răspuns Câştigător
| mihai741 a răspuns:

Cel mai bine te duci și întrebi la Ambasada Japoniei. Există burse de mulți ani în România pe acest domeniu (liceu + facultate) dar țin minte că admiterea e super grea, ei au programa foarte diferintă față de a noastră. Aștept și alte întrebări de la tine, eu am încercat să aplic în 2005 pentru această bursă dar nu am trecut de matematică. Dă-mi adresa ta de mail, dacă vrei și am să-ți trimit niște materiale ca să-ți faci o idee.

| Nayuky explică (pentru mihai741):

SandraMikyZu

| Nayuky explică (pentru mihai741):

Pai,daca primesti bursa e liceu cu internat sau trebuie sa stai in chirie undeva? si daca sun la ambasada japoniei o sa imi dea programa pentru examene? Si din ce materii se dau examenele?

21 răspunsuri:
| LukaVocaloid a răspuns:

Doamne ce ma enerveaza unii eu am acelasi vis ca al tau sa-mi pot face liceul in japonia si ma enerveaza la culme astia care vin si incep sa se bage in treburile mele fac ce vreau daca chiar vrei sa mergi du-te la ambasada japoniei nu mai are rost sa-ti spun eu ca deja ti-a spus mihai 741

| Yumiii a răspuns:

Bună, bagă id.ul meu în listă : delyutzaa.delya şi eu vreau să merg în Japonia, studiez Japoneza, aşa că putem vorbii mai pulte. Te rog.;*/ am 15 ani

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nu cred ca stie cineva de scoala cu internat (doar google stie). Nu te du in Japonia - 50% sanse de moarte! Exista atat de multe tari mult mai dezvoltate ca Japonia si va fi destul de ciudat pentru tine sa vezi doar puchinosi in jurul tau.

| Nayuky explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Eu visez sa ajung in japonia de mica, si nu vreau sa merg acolo doar pentru ca e o tara civilizata, ci pentru ca imi place limba lor modul de viata, cultura lor.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Nayuky):

OK. Lasa Romania! Ce-i cu tara asta? Nu? Ca sunt destui prosti sa stea in ea! Japonezii ar trebui sa vina in Romania si nu romanii in Japonia!
Sper sa ramana doar un vis! Japonezii sunt patrioti: cu toate ca stiu ca pot muri in orice secunda, nu isi parasesc tara, insa noi (tu)...

| Nayuky explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

laughing scuze dar ce am sa obtin daca raman aici. e numai rautate, toti rad de mine pentru, si eu vreau sa ii ajut pe ceilalti cum pot dar ei ma iau drept proasta. M-am saturat aici nu exista respect si nici civilizatie, numai nesimtire si falsitate.Nu te obliga nimeni sa pleci insa pana si cei de la conducere isi bat joc de noi si cre ca pot face ce vor....nu are rost oricum tara asta se duce de rapa..pacat de ea findca e asa frumoasa si de aici au pornit legendele cu vampiri dupa care s-au facut atatea filme de succes si s-au scris atatea carti... dar sincer ne ducem tot mai jos. uita-te la oamenii din jur care cica iti sunt prieteni si vezi cat sunt de falsi cu toate ca nu par.Si probabil o sa spui ca daca mie mi s-a intamplat asta nu inseamna ca asa sunt toti..insa eu pentru ca sunt asa cum sunt am prieteni adevarati tocmai pentru ca pe ceilalti oameni i-am inlaturat daca simteam ca nu puteam avea incredere in ei. uita-te in jur sa vezi cum sunt ceilalti si o sa ti de faca rau.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Nayuky):

Stii ce inseamna kamikaze si de unde provine?

| Nayuky explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu stiu ce inseamna si nici de unde vine dar presupun ca e un cuvant japonez....de ce?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Nayuky):

Chiar nu stii? Asta este cea mai crunta tactica de lupta din al doilea Razboi Mondial folosita de japonezi: sinuciderea.
Ai sa intelegi daca vizualizezi :
http://www.youtube.com/watch?v=O5slCTLrFHI
Ei au functiile emisferelor cerebrale inversate fata de europeni si chestia asta are cateva consecinte.

| Nayuky explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Asa si?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Nayuky):

Nu stii nimic despre japonezi si spui ca iti place cultura lor si modul lor de viata. De ce Japonia? Exista tari mai civilizate (Germania) care sunt si mai aproape de casa. Ana Blandiana "Eu cred". Pleci fara sa iti pese de tara in care te-ai nascut. Japonezul nu ar tolera asta.

| Nayuky explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Pentru ca e Japonia..si imi place pur si simplu, ma refeream ca vreau sa le invat culturama refeream la principile si traditile lor.happy Scuze dar japonezul nu traieste printre roamani profitori si lipsiti de scrupule....printre pitipoance la fiecare colt si cocalari cat cuprinde..si nu cred ca la ei isi bate cineva joc de tine daca te comporti civilizat, dar de mine isi bat joc cu toate ca nu le-am facut nimic..doar ca imi place Japonia asa..nu mai imi spunetu mie ce ar face si ce nu un japonez, chiar nu imi sti situatia ca sa poti sa critici.M-am saturat sa rada toti de mine si sa isi bata joc de mine pentru ca sunt mai timida si ca nu sunt pitipoanca, mi-e rau cand ii vadpe cei din jurul meu cat de nepasatori sunt fata de toti..si rautaciosi si nemilosi, si cu toate astea nu pot sa ii urasc si tocmai ca ii mai si ajut daca pot.Nu pot spune nu..si m-am cam saturat, in Japonia nu se intampla asa.Si principalul motiv este ca pur si simplu ador Japonia asa ca nu ma ce face.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Nayuky):

OK! Succes la agatat japonezi! laughing Cred ca inteleg cam ce este in capul tau. Daca asta vrei, fa-o! Sper sa te simti bine printre mongoloizi. happy

| Nayuky explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

laughing Ti-am mai zis ca nu sunt pitipoanca. Vreau sa merg in Japonia ca sa traiesc o viata normala, pentru ca ador Japonia pur si simplu. Vreau sa invat in japonia si sa locuiesc acolo, pur si simplu asta imi doresc.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Nayuky):

速く進む

| Nayuky explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Bine....si asta ce inseamna?

| KennyBa a răspuns:

速く進む = du-te mai repede happy

| KennyBa a răspuns:

その愚かなああ、それらはすべてルーマニアで日本dreacuに滞在

| Nayuky explică (pentru KennyBa):

Ok..si asta ce inseamna?
nu inteleg toate simbolurile