| milckey16 a întrebat:

Am o criza si nu stiu ce sa fac...
Vreau sa fug de acasa... vreo trei zile cat sa se sperie ai mei.dar nu stiu cum vor reactiona dupa. In fine sa incep cu inceputul...
S-a terminat anul scolar, am terminat cu 9, 85 la unul dintre cele mai bune licee din oras. Da totul frumos pana am inceput sa ies in oras, sa ma aranjez si cum e vara nu prea am stat pe acasa. Ieseam cu prietenul meu care are 21 de ani (eu am 16 ). Este o persoana foarte buna,nu mi-a cerut nimic niciodata,nu a intrecut masura si imi da exact ce am nevoie.El,nu sa ma laud,dar are multi bani(masini, o casa ca in filme, haine etc.). Dar eu nu stau cu el pentru asta.Nici nu stiam pana de curand de situatia lui. Il iubesc pe el nu masinile lui.
Am facut o mica paranteza ca sa stiti cum sta treaba.Ei bine, nu ma mai inteleg cu ai mei. Intr-adevar nu le am cu curatenia, nu imi place, fac strictul necesar de la mine din camera si atat. Mai spal vasele din cand in cand sau fac curat in sufragerie.Fratele meu face curat mereu dar la scoala e praf,si ai mei (mai mult tata) zic ca eu nu o sa ajung nimic, ca nu stiu sa fac nimic si ca el o sa ajunga mare si eu nu. Azi m-a rugat mama sa ud florile, nu am refuzat si bineinteles a venit si cretinul de frate-meu care a inceput sa zica ca aia nu e bine, aia nu trebuie si bla bla.m-am enervat si am zis ca nu mai fac nimic.Atunci scandal ca eu sunt o nesimtita ca nu fac nimic (eu nici nu mananc acasa,nici nici nu le cer bani decat rar )... In fine, trece scandalul si ma duc sa ma pieptan si sa ma demachiez. Vine asa zisul meu tata si fra sa ii zic eu nimic tipa si urla la mine si imi zice ca nu fac nimic si ca chiar daca intra in puscarie imi da una de nu ma mai ridic de jos. Nu il luam in seama si a zis ca sunt o obraznica. Atunci l-am intrebat ce vrea si a zis ca sa ies din baie. Uneori si mama zice ca e nebun. Cum sa vina sa tipe la mine din atata lucru. Mi-a mai zis ca daca nu ma pot integra in casa sa plec, iar apoi mi-a zis ca si acum ma poate scoate afara din casa. Atunci m-am dus in camera si am inceput sa plang. El are opt clase si imi da mie lectii de viata ca a facut o casa.si ce? Nu dau doi lei pe casa asta, dect cu ea si traind asa, mai bine fara.Am cunoscut de curand un barbat de vreo 25 de ani, e cel mai bun prieten al iubitului celei mai bune prietene ale mele. Am mai iesit cu el si restul in club si sa mananc in oras de cateva ori. Si el are de altfel multi bani. Sincer nu caut asta in persoane dar se intampla. Mi-a spus ca ii plac mult ca persoana si ca nu cauta altceva dect compania mea.Ieri a vrut sa ma scoata iar in oras si am refuzat pentru ca am prieten si el e prea mare pentru mine. Atunci mi-a zis ca mergem oriunde vreau si ca e in stare sa imi dea orice am nevoie doar sa ii dau o sansa. Nu mi-ar fi frica sa imi incep viata sexuala dar nici nu ma avant. Dar eu il iubesc pe actualul meu prieten si nu vreau sa il las. Ar fi un pacat mare. Il iubesc prea mult. Am spus despre persoanele pe care le stiu ca sa imi stiti situatia. Ei bine acum cu fugitul eu nu mai suport batjocora tatalui meu care ma trateaza ca pe un gunoi, stiu ce merit. Si acum nu stiu m-am gandit sa ii cer acelui tip sa ma ajute cu niste bani si sa imi inchirieze o camera la un hotel doua-trei zile.Sunt sigura ca nu mi-ar face niciun rau.si cum mi-a zis ca daca am nevoie de ceva sa il sun la orice ora eu la asta m-am gandit. Tata mi-a zis ca pot sa ec si ca ma da afara.daa asta vrea, vreau sa il vad cum va face fata stiind ca e vina lui. Voi ce ziceti? E "bine" ati mai trecut prin asa ceva, cum s-a terminat.Imi e frica de ce s-ar intampla cand ajung acasa, dar el mi-a zis ca ma da afara nu stiu de ce ma simt prost daca as fugi...
Daca ari avut rabdare sa cititi atat...va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.

25 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ok, daca esti genul ala de persoana careia nu-i place sa fie criticata, judecata aspru, si care nu accepta adevarul in fata, deja poti sa te opresti din a mai citii ce scriu eu aici.
Vrei sa ne povestim vietile?
Ok, hai sa vedem ca care-i mai rau.
Am avut parte de o copilarie oribila, am fost blocat pe o strada intr-un sat, cu 2 fete, doua tute, care nu stiau nimic, si de la care nu am invatat nimic.
Am trait la tara, si asta nu m-ar fi deranjat, daca in clasele 1-4 nu as fi fost batjocorit, si luat la misto de peste 30 de colegi din clasa, plus, ce sa mai zic de aia mari care veneau de la alte clase.
Si de ce?
Pentru ca eram cuminte, pentru ca nu injuram, pentru ca comiteam o crima venind la scoala cu un sandwich, si nu aveam bani sa-mi cumpar ceva de la magazin.
Parintii tai tipa la tine, ai mei nu m-au inteles niciodata, si am fost nevoit mereu sa fac ce ziceau ei, ORICE ziceam eu, era prost, orice gust aveam eu, era rau, doar din an in paste cand venea vreo persoana mai cu cap, si pe care o respectau, si zicea ca am dreptate, atunci imi dadeau si ei dreptate.
Am plecat in strainatate un timp, si acolo am avut o viata buna. Cat? 1 an, ca apoi sa ma intorc aici.
Certuri zilnice, si dificultati cu banii, aveam momente in care am fi murit de foame daca nu am fi stat la bunici.
Am stat ani intregi sa facem o casa, si acum nu avem ce ne trebuie, stam intr-o casa jumate terminata, nu ma plang de asta, dar e mai rau ca la tine oricum.
Sunt zile intregi in vara cand eu nu pot sa stau mai mult de 3 ore in casa, pentru ca trebuie sa fiu pe camp, si sa muncesc cu ai mei, cot la cot cu fratemiu care e mult mai mare si mai puternic la mine, dar eu n-am voie sa obosesc, si sa raman in urma, pentru ca-i trag in spate si pe ceilalti.
In clasele 6-8, de cand am revenit din strainatate am avut parte de batai, si batjocura, cand am ajuns la liceu, am dat de 1 prost, de care m-am luat, normal, pentru ca injura mult, nu numai pe mine, ci si pe altii.
Ce s-a intamplat?
Simplu, m-am trezit cu 3 prosti pe drum care m-au atacat fara cel mai mic motiv, dar de fapt aveau unul, faptul ca eu m-am luat de ala, cand zicea de mine, si de niste fete din clase, care normal, si ele l-ar putea bate.
Pe plan sentimental sunt mai rau ca tine, am fost pacalit de o fata o gramada ani, doar pentru ca era prima pe care o placeam, iar eu eram naiv, ani de zile si-a batut joc de mine, si eu eram prea orb sa vad asta, pana in ziua cand am asteptat 2-3 ore dupa ea, doar ca s-o vad in parc cu 4-5 handralai.
Singura fata pe care o iubesc este la o distanta mult prea mare de mine, nu enorma, dar mai mare decat mi-as putea eu permite sa merg, pentru ca n-am bani.
Acum hai sa vedem ce ai tu.
Ai o casa, cu niste parinti care tipa la tine ca nu faci putina curatenie, in timp ce eu car saci de prune, carute cu fan, si saci de betoane.
Ai un frate care te tachineaza, in timp ce al meu face la fel, dar prin injuraturi, spunandu-mi ca sunt prost, si tampit, si bou, si alte chestii de genul.
Singura diferenta e ca parintii mei nu au vrut vreodata sa ma dea afara din casa. Ba nu, mint, a vrut mama, pentru ca vai, eram mult prea bonlav, si asa bonlav cum eram, tot ea nu mai suporta stresul care era pe capul ei.
Trebuie sa merg km intregi pe jos pana la scoala si inapoi ca sa strang bani, am strans 1 milion intr-o luna, acel milion a fost folosit pentru construit ceva in casa.
Care din noi doi are o situatie mai rea?
NU zic ca la tine e situatia roz, dar hai sa fim sinceri, e la fel ca la mine?
Iar eu nu am spus asta ca sa ma plang, nu ma plang de nimic, mi se pare totul ok, tu te plangi ca ce?
Ca ai niste parinti care te olbiga sa faci putina curatenie? Niste chestii minore? Ca desii nu te concentrezi pe bani, ai un iubit cu multi bani, si ai mereu si tu, in timp ce eu ma duc la scoala km intregi pe jos pentru 4-5 lei pe zi?
Sincer nu stiu cum te poti plangi cu asa viata, sa fi placuta si curata de un om, cu bani, in timp ce ai un iubit cu bani, o familie care nu exagereaza, o viata cat de cat ok.
Sunt persoane mai rau ca mine, care nu se plang deloc, si tu te plangi din asa ceva?
Sunt oameni care mor de foame zile intregi, iar tu vrei sa te folosesti de un om prost, indragostit de tine, pentru ce? Pentru a fugii din casa unde mananci, dormi, te imbraci, etc?
Ai 16 ani si nu "ti-e frica" sa-ti incepi viata sexuala?
Frica poate nu-ti este, dar prea inteligenta nu vad ca esti.
Tu crezi ca asta tine de frica? Ti se pare ca tine despre ce vrea el? E corpul tau, il respect pe el pentru ca nu ti-a cerut niciodata nimic, te acuz pe tine ca te vaiti de tot, si intr-o problema tu te gandesti tot la sex.
Si daca faci sex ce rezolvi?
Eu cred ca nimic, sunt curios dupa ce faci sex ce o sa se intample? Daca din prostia ta te desparti de el, dupa ce ati facut sex, ce-i drept in ziua de azi cele care deja au facut sex sunt considerate femei normale, inainte, erau considerate usuratice.
Frate, calmeaza-te, apreciaza ca ai mai mult ca altii, daca tatal tau face figuri, da-l dracu, nu trebuie sa fugi de acasa, ca nu esti in filme, poti pur si simplu sa-i dai dreptate, chiar daca nu are, si asa scapi de el.
Sa speli vasele, si sa faci ceva, nu cred ca se compara cu caratul sacilor de ciment de 45 kg, nu?
Fa cateva lucruri, ca nu mori, si nu te mai vaita atat.
Ti-am zis adevarul, daca tu nu poti sa apreciezi asta, si nu suporti sa ti se spuna totul pe fata, e problema ta, dar eu ti-am scris parerea mea.
Succes in continuare, poate te-ai mai deschis la mine putin.

| Emmeii a răspuns (pentru MenInShadow):

Am avut răbdarea să citesc toot răspunsul ( de obicei nu am ) şii vreau să spun că ai perfectă dreptate şi îţi apreciez punctul de vedere. Trebuie întotdeauna să apreciem ce avem şi să nu ne lăsăm descurajaţi de greutăţi. Mi-ai deschis mie ochii, dacă ei nu. ^^

| MenInShadow a răspuns (pentru Emmeii):

Ma bucur ca ai apreciat, ca ai avut rabdare sa citesti, si ca nu ai criticat ca altii, care spun ceva fara sa gandeasca, ci ai inteles ce am vrut sa scriu acolo.
Putine persoane se mai gasesc ca tine pe site-ul asta unde si-au facut loc o gramada de prosti care se vaita de orice (nu ma refer la cine a pus intrebarea asta), care intreaba cine-i mai bun dintre jb si miley sau prostii de genul.
Ti-ai castigat usor aprecierea mea.

| Emmeii a răspuns (pentru MenInShadow):

Mulţumesc foarte mult! Şi tu aprecierea mea. ^^ pentru că pari o persoană serioasă şi cu capul pe umeri şi apreciez asta. În ziua de azi, nu mai întâlneşti prea multe persoane de genul.

| MenInShadow a răspuns (pentru Emmeii):

Tocmai de accea te apreciez, pentru ca esti si tu, una din acele persoane, si ma bucur cand vad ca pe site-ul asta, unde multi copii au venit, si l-au infestat cu prostie, inca mai exista oameni ca tine, si mai ales fete, asa delicate, si cu capul pe umeri.
Multe sunt proaste, usuratice, sau cu gandul la cu totul altceva, baieti, bani, etc.
Imi place sa vad ca esti diferita de celelalte.

| Emmeii a răspuns (pentru MenInShadow):

Mulţumesc foarte mult, eşti foarte drăguţ. ^^

| MenInShadow a răspuns (pentru Emmeii):

Si tu, si pe langa asta, o companie placuta, si o persoana cu care-mi face placere sa vorbesc.

| milckey16 explică (pentru Emmeii):

Haideti maa tocmai aici v-a gasit?

| Cavani1999 a răspuns (pentru MenInShadow):

Scuza-ma ca te intreb Shadow, chiar daca pare prea tarziu, ce boala ai avut sau ai?

| MenInShadow a răspuns (pentru Cavani1999):

Am avut enterocolita acuta, apoi s-a transformat in enterocolita cronica.

| DracusorImpielitat a răspuns:

E misto sa fii comod. Nu te lasa nici tu. NU ceda. Eu zic ca treaba cu fugitul e... usoara. As face ceva mai urat. Tipa, bate, fa ca toti dracii, impune-ti punctul de vedere. Daca nu te arati intimidata, asta o sa iti cam descurajeze tatal din a tipa la tine. Cand tipa la tine te uiti in ochii lui si ranjesti. Cat despre treburile din casa, le faci si tu fara sa iti zica nimeni nimic. Daca tatal si fratele tau se iau iar de tine ca nu stii sa faci curat "cum trebuie", te iei si tu ca sunt praf cu scoala, mai ales de fratele tau. Acuma na, eu iti zic ca nu trebuie sa iti pierzi timpul fugind de acasa. E pur si simplu timp irosit pe nimic. Timp pretios.

| h3r a răspuns:

Nu, niciodată n-o să fie fratele mai apreciat ca sora... decât dacă nu cumva sora e copilul problemă.
Tu nu vrei să pleci de acasă că nu-ți mai suporți viața, ci tu vrei să pleci din plăcere, că îți plac banii și bărbații.
Mulți copii au parte de vorbe grele din partea unui părinte, însă așa cum l-a crescut pe fratele tău, așa te-a crescut și pe tine și n-o să vă facă rău niciodată. Așa că tatăl tău e în măsură să-ți ofere sfaturi, lecții de viață!
Tu ești toată vina, exagerezi aici că e vai de viața ta, ceea ce o prostie, ai părinți și ajutor, nu duci lipsă de nimic. Nu ne interesează dacă ai bani la greu, ci că ai un acoperiș și ziua de mâine asigurată.

Lasă bărbații, degeaba te întrețin toți și ajungi damă de companie, că nu te-ai ales cu nimic în viață. Nici nu mai știu ce să-ți zic, e clar ce-o să ajungi și ce-o să faci. Nu ții cont nici de părinți, așa că tot ce pot să-ți doresc...e doar sănătate.

| Danysan a răspuns:

Incearca sa vb cu mama ta si sa-i spui ca nu e ok cum se poarta taicat-o cu tine..sau toti.Nu trebuie sa pleci de acasa, ar fi cea mai mare greseala sa ai incredere in straini.Tu vezi ce spui :Hotel, bani imprumut etc...Eu stiu ca cine da vrea sa si ia ceav inapoi -asa ca rezolvati prb acasa daca vrei sa ai o viata in continuare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai tu 3 zile plecata din casa, ca mai apoi cand te intorci, sa nu te surprinda faptul ca babacul tau te asteapta cu aruncatorul de flacari la usa.

| SalvatoreLeon a răspuns:

Fiecare persoana are anumite visuri. Se spune:
Cand o persoana e bolnava viseaza cum ar fi fost daca ar fi fost sanatos.
Cand o persoana nu vede viseaza cum ar fi fost daca ar fi vazut?
Cand o persoana e saraca cum ar fi fost daca ar fi fost bogata?
Dar persoana care e bogata si sanatoasa nu se gandesc cum ar fi fost sa fie sarac sau bolnav ci cum sa fie urmatoarea masina care o cumpara sau casa etc...

Sa revenim si eu am trecut cam prin aceeasi situatie ma refer cu parintii.Ba chiar mai rau am fost si batut am stat mult inchis in camera in, intuneric, credeau ca daca face asta face un om normal si cumsecade din tine eh bine n-a fost deloc asa.Acum am devenit o persoana nu stiu cum sa zic nici buna dar nici rea nepasatoare. Numai ma intereseaza de nimic cine moare cine traieste. Insfarsit de ceva ani numai am probleme cu parintii ca au plecat ei. Dar daca as fi fost acum in prezent si s-ar mai fi comportat la fel ca inainte sau cum sa comportat cu tine ii omoram de mult. Dar binenteles tu nu trebuie sa faci ce as face eu sunt mai multe optiuni care inca nu le stiu.

| Seby1994 a răspuns:

Personal, am fugit de acasa de 3 ori pe la varsta de 8-9 ani. era sa ajung intr-un centru de copii. mai bine stai cuminte si incearca sa te impaci cu ai tai si sa faci cate ceva prin casa macar de ochii lui taicatu ca sa nu te mai certe si critice. Mult noroc!

| fratelen a răspuns:

Buna. am trecut si eu prin asa ceva, intr-o oarecare masura mai grav. as vrea sa te ajut. daca poti sa-mi lasi un mesaj privat cu o modalitate de contact, ar fi perfect. eu nu-ti pot lasa deoarece sunt junior. ne-am ajuta reciproc, nu vreau sa te las sa faci greselile mele, iar eu m-as simti mai bine daca as stii ca te-as putea ajuta. o sa-ti povestesc tot ce s-a intamplat si o sa-ti dai seama ca nu e bine ce vrei sa faci.

| fratelen a răspuns:

Buna. am trecut si eu prin asa ceva, intr-o oarecare masura mai grava. ne-am putea ajuta reciproc, tu nerepetand greseala mea, eu avand constiinta impacata nelasandu-te sa faci asta. daca ai putea sa-mi lasi o modalitate de contact printr-un mesaj sau aici, ar fi perfect. nu ai ce sa pierzi daca-mi asculti sfaturile si cred c-o sa te ajute destul de mult.

| fratelen a răspuns:

Ti-am dat add si ti-am lasat un mesaj.

| asdfghjkl33 a răspuns:

Nu fugi de acasa, asta e sfatul meu. Nu merita. Iti dai seama ca parintii, mai ales mama ta, va fi disperata, poate va anunta si politia. Mai bine spune-i tatalui tot ce simti si spune-i cu tupeu ca nu mai vrei sa se comporte asa cu tine, dar si tu la randul tau incearca sa le faci pe plac ca sa nu mai existe probleme.
Succes in continuare!

| AliceBodomChild a răspuns:

Nu cred ca ar fi o solutie sa fugi de acasa.Nu ar face decat sa inrautateasca situatia.Cred ca ar fi mai bine sa te gandesti la un membru al familiei cu care te intelegi cel mai bine,sa ii comunici ceea ce traiesti si ce te supara, si la randul lui acesta sa incerce sa vorbeasca cu tatal tau, sa ii deschida ochii, pentru ca pana la urma esti copilul lui, eu nu ii inteleg pe parintii care sunt in stare sa-si dea copiii afara din casa...Ar trebui sa se gandeasca la faptul ca aceste vorbe te afecteaza.Ca parinte el ar trebui sa iti fie alaturi, sa te sprijine.Nu inteleg de ce face asta,pentru ca pana la urma nu aduci probleme in casa,mie imi pari linistita,ar trebui sa se bucure ca are un copil ca tine,plus ca inveti si foarte bine si in zilele astea nu multi au asemenea copii. Faza cu curatenia,stiu cum e,nici mie nu imi prea place sa fac, dar uneori fac pentru ca nu imi place sa vad dezordine, sau daca merg la prietenul meu, mai fac uneori ordine sau o ajut pe mama lui pentru ca vine obosita de la servici si ar fi aiurea sa faca multa treaba si acasa, plus ca atata macar sa fac si eu daca ma tin la ei in casa cand merg sa imi vad prietenul.Si nici la tine nu mi se pare nimic in neregula, chiar daca nu iti place, cate ceva tot faci, iar la tine in camera faci curatenie.Cu ce il incurci din moment ce ai spus ca nici nu mananci acasa si nici nu le ceri bani? Incearca sa vorbesti cu cineva care ar putea sa il mai calmeze, sa il faca sa te accepte si sa nu se mai poarte asa urat cu tine.Nu meriti sa se poarte asa cu tine.Stiu cum e sa vrei sa pleci de acasa, am trecut si eu prin asta insa din alte motive... Sper ca te-am ajutat. happy Ai grija de tine si incearca sa comunici cuiva ce simti.

| bucatareasa2013 a răspuns:

Esti nebun? Cum sa fugi de acasa?

| Istețul2015 a răspuns:

Eu am încercat să fug dar nu am avut unde și mama mi-a dat o mamă de bătaie...