| Nayuky a întrebat:

daca fac un desen in paint..cum fac sa nu aiba fundal..adica sa fie alb dar cand dau copy si dupa paste pe un fundal colorat sa imi apara doar desenul nu si fundalul alb
Dau fundita
Multumesc^.^

Răspuns Câştigător
| ViseMaicăVise a răspuns:

Despre ce photoshop tot vorbiti? Se poate foarte bine sa "decupezi" desenul astfel:
1. iti alegi fundalul dorit si il deschizi in alta fereastra paint
2. la fereastra cu desenul, te duci la uneltele din stanga si alegi "Select" (dreptunghiul acela din linii punctate). Sub toate uneltele apar doua imagini cu un cilindru, o sfera si un cub; dai click pe a doua imagine (cea de sub) ca sa iei doar desenul, fara fundalul alb
4. bineinteles, faci acelasi lucru si la fereastra cu fundalul
5. selectezi si copiezi desenul, apoi ii dai "Paste" pe fundal

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Paint este un program de incepatori si, normal, nu poti face lucruri mai complicate cu programul asta.
Eu descarc photoshop chiar acum, pentru ca imi trebuie, si daca vrei, dupa ce se descarca, imi poti trimite desenul facut de tine in paint, fondul pe care vrei sa-l pui, si te ajut eu, asta daca nu te deranjeaza sa astepti putin, dureaza cam 25 min

| Nayuky explică (pentru MenInShadow):

Multumesc.dar nu cred ca o sa imi mearga photoshopul..si oricum vreau sa fac o carte cu ilustratii din cand uin cand..ca un jurnal.o sa am nevoie permanent6a de poza.o sa fac eu cumva dar multumesc pentru ajutor si intentie

| AnonimaOk a răspuns:

Nu cred ca poti face fundal transparent in paint... ai putea lua desenul facut in paint si sa il tai dupa contur in photoshop sau sa rogi pe cineva... succes! sper ca am ajutat

| Nayuky explică (pentru AnonimaOk):

Ii merge greu calculatorul si nici nu se pune problema sa mearga photoshopu..si am nevoie acum.n-am pe cine sa rog