| Marii a întrebat:

Am incercat sa dau copy paste la o poza din word pe desktop si mi s-a schimbat fundalul iconitelor de pe desktop, nu mai au fundalul transparent ci colorat si nu vreau. Am gasit pe net ceva, sa intru in cp la system, advance si tot asa. dar nu se schimba sad cum le pot face fara fundalu ala colorat?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Click dreapta pe desktop, arrange icons, si debifezi aia cu "lock icons happy

| Kattan a răspuns:

Wow cata linkul...
Ia incearca matale: click dreapta pe Desktop -> Properties -> tab-ul Appearance -> Advanced -> aici ai setarile pentru toate elementele din Windows.
Cauta "Icon" in lista. La mine de exemplu, ca sistem de referinta, sa zicem, apare Font: Tahoma, Size 32 la Icon, 8 la Font, Color 1 si 2 pentru Icon si Color pentru Font sunt gray (inactive), si nici B nici I nu sunt activate.
Asta sper sa-ti rezolve problema. Daca nu, revino cu un screenshot (dar te rog, cu un link mai scurt), si voi incerca sa te ajut.

| Kattan a răspuns:

Pai pune un screenshot la ce zici ca s-a intamplat, sa vada si ochiul meu.
(apesi Print Screen sau PrtScr pe unele tastaturi, deschizi Paint, dai CTRL+V, salvezi ca.jpg, o urci pe http://imageshack.us/ si dai linkul).

| Kattan a răspuns:

Ok... calm. Te-am rugat sa pui o poza de la tine, dar tu tot dai linkuri la poze de pe net (si linkuri cat un sfert de pagina).
In afara de solutia pe care zici ca ai gasit-o si tu (si pe care am gasit-o peste tot si eu), dar care zici ca nu merge, am mai gasit ceva care este posibil sa mearga:
click dreapta pe desktop -> Properties -> Desktop -> Customize Desktop -> tab-ul Web -> debifeaza ce apare la "Web pages" (chiar le poti selecta si da Delete, o sa-ti ramana doar My Current Home Page)

| shtephan a răspuns:

Incearca click drepta pe desktop->Arange icons by-> si deselecteaza "Lock web items on desktop"

Astept raspunsul. big grin

| Marii explică:

Ce mi-ati zis voi doi face ca sa dispara de tot iconitele de pe desktop eu vreau sa nu mai arate asa : http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Marii explică:

Nici asa nu merge. ce zici tu e cam altceva.

| Marii explică:

Da tu ce nu pricepi ce s-a intamplat? vb chineza? am dat un link! nu vreau ca iconitele sa apara ca in poza aia! vreau ca fundalul lor sa fie transparent : http://www.google.ro/......tp?/imgres

| geoligia a răspuns:

Jmecher! Esti un geniu! La mine a functionat ...si ma chinui de o gramada de vreme!