| madalinagabriela97 a întrebat:

Hei TPU, de cateva zile m-am cerat cu cea mai buna prietena a mea si ea nu mai vrea sa vorbeasca deloc cu mine, ma ignora total nici pe fb nu-mi raspunde si nici la scl nu vorbeste cu mine, si stam in aceeasi banca. Suntem prietene de 3 ani si pana acum nu ne-am certat niciodata, eram ca 2 surori, nu puteam sa stam una fara alta, in vacante vorbeam cu orele la telefon si nu puteam sa stam despartite nici macar un weekend, puteam sa vorbim absolut orice una cu cealalta. Prietenia noastra a inceput sa se strice cam din septembrie de cand si-a facut iubit si de mine a uitat complet, nu-mi mai raspundea la telefon, nu mai iesea cu mine de loc, cand o rugam sa vina undeva cu mine gasea scuze ca sa nu vina, statea cu mine doar cand prietenul ei nu avea timp de ea dar daca eu nu mergeam cu ea undeva cand ma ruga imediat se supara pe mine. La un moment dat ea a inceput sa chiuleasca fff mult, cu zilele si eu nu-i ziceam nimic chiar daca nu venea la scl si ma lasa sa stau singura in banca dar daca eu chiuleam o ora ea imediat se supara pe mine ca o las singura. S-a schimbat foarte mult, nici n-o mai recunosc de un timp, de doua ori ea m-a si bagat in problemele ei, adica i-a zis la maicasa ca ea chiuleste fiindca eu o pun sa chiuleasca cu mine si ca e vina mea. De cand ea a inceput sa ma ignore eu am inceput sa ma integel fff bine cu alta colega, iesim afara in fiecare weekend, in pauze mai stam impreuna si prieteni mele nu-i convine asta ca cica o las pe ea eoparte, dar chestia e ca eu mereu o chem in oras cand ies, n-o las niciodata deoparte. Ea de joi nu mai vb cu mine din cauza ca m-am mutat o ora din banca de langa ea si ea s-a suparat si mi-a zis ca nu is o prietena, ca is falsa si multe chestii urate. S-a suparat imediat dar nu e motiv de suparare deoarece eu nu ma suparam cand e ma alsa cu zilele singura in banca, ca daca ma suparam zicea ca is nebuna si proasta, nu pot sa inteleg cum de s-a schimbat atata. Si chestia e ca pe iubitul ei il iarta orice i-ar face, de exemplu in vacanta de iarna ea a fost in spital iar eu am mers zilnic la ea, prietenul ei insa nu a venit aproape de loc si tot ea si-a cerut scuze de la el ca s-a crizat pentru ca nu venise la ea. Si chestia e ca dupa cateva zile ea a zis ca nu are nevoie de nimeni cat il are pe el si asta m-a deranjat ffff tare deoarece cat a fost in spital eu i-am fost alaturi si el nu. Eu ma simt fff deprimata din cauza ca nu mai vb cu mine si ca e suparata. Ma doare fff tare ca ma ignora asa. Nu-mi vine sa cred ca prietenia noastra s-a stricat, ne intelegeam prea bine. Si ea spunea ca o sa fim prietene mereu si ca no sa ma lase niciodata, dar se pare ca m-am lasat balta cu mare usurinta si pe mine ma doare rau fiindca is si o fire sensibila si mie chiar nu-mi place sa supar pe cineva..Eu chiar tin la ea ffff mult si tare as vrea sa ne impacam chiar daca ea mi-a facut atatea eu nu pot sa stau suparata pe ea si mereu o iert dar se pare ca ei ii este bine mersi fara mine. Chiar nu stiu ce sa fac, nu mi-am imaginat niciodata cum o sa fie viata fara ea, era practic sora mea, asa de bine ne intelegeam. crying(((((((

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca nu merita la cum se poarta cu tine sa-ti faci griji pentru ea. Efectiv te trata ca pe sclava ei, sa faci doar ce spune si cand spune ea. Ti se pare asta ok pentru o prietenie? Incearca sa te muti cu altcineva in banca si sa-ti faci o alta prietena si las-o sa-si dea singura seama ce a pierdut.

| R0R0 a răspuns:

Inseamna ca nu mai vrea sa fii BFF-ul ei.Las-o. Poti sa iti faci prietena pe cineva care merita.