| Noone4u a întrebat:

Hei TPU, de curand am fost la strand si am facut niste basicute pe nas, le-am spart si m-am luat pielea, iar acum ma ustura foarte tare si s-a inrosit, intrebarea mea este ce as putea sa fac sa imi treaca mai repede? pentru ca peste 2 zile plec la mare si pus de asta as vrea sa ies afara.

3 răspunsuri:
| aleexxaanndrra a răspuns:

Heyyhappy
Flictene - Basici
Flictenele sunt bule cu lichid care apr la suprafata pielii. Termenul popular – basici. Cauzele aparitei basicilor sunt arsurile
Spalati-va mainile si basica cu apa calda si sapun;
- Aplicati iod sau spirt medicinal pe basica;
- Sterilizati un ac ascutit cu spirt medicinal;
- Faceti cateva intepaturi spre marginea basicii cu ajutorul acului. Asteptati sa se scurga lichidul, lasand pielea intacta;
- Aplicati un unguent cu antibiotic peste basica si acoperiti cu un pansament;
- Dupa cateva zile, taiati pielea moarta cu ajutorul unor foarfece sterilizate cu spirt medicinal. Aplicati din nou unguent si acoperiti cu un pansament.
Dar daca tu ai basicute pe nas este cel mai bine sa te dai cu crema si cel mai important sa intrii in apa de la mare pentru ca este foarte sarata si te ajuta enorm+te scapa de cosuri si de pielea moartahappy
Sper ca team putu ajuta:*:*

| Noone4u explică (pentru aleexxaanndrra):

Problema e ca eu am spart basicutele si am luat si pielea :-s

| A4T3Ch a răspuns:

Cauta la orice farmacie o crema hidratanta, ii ceri cea mai buna crema hidratanta, depinde si de situatia ta financiara.
funda? :X