| LoveForShania a întrebat:

Deci am fost la medicul de familie,i-am cerut reteta[prescriptie] pentru Zynerit,si mi-a spus ca el nu poate decat sa-mi faca trimitere la dermatolog,si acela sa-mi recomande Zynerit,iar abia apoi pot cumpara Zynerit.

Important : Intrebarea mea este,daca pot merge direct in farmacie,fara nicio prescriptie nimic, si sa-mi iau Zynerit?

Iar a doua intrebare, cat costa o vizita la dermatolog?

Daca imi recomanda medicul de familie dermatologul, e gratis?

Răspuns Câştigător
| kscorpio a răspuns:

Da. Daca ai trimitere nu mai platesti nimic asta e ideea. Dar incearca sa ceri la farmacie direct ca poate iti da fara reteta si dupa aia te duci la medic daca nu merge. Poate dermatologul iti recomanda altceva nu stii ce ti se potriveste tie poate iti trebuie si o alimentatie mai sanatoasa cu fructe si legume mai multe. Trebuie sa scoti un timp prajelile, grasimile si dulciurile ca altfel nu au nici un efect. Trebuie sa le ajuti putin (pe medicamente).

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca ai trimitere de la medicul de familie, consultul e gratuit, asta in caz ca esti elev/salariat/pensionar ori primesti somaj.
te poti interesa la farmacie daca se eliberaza cu/fara teteta, dar cel mai indicat e sa il folosesti doar la recomandarea medicului.
O zi minunata sa aihappy