| Udhdhdbebe a întrebat:

Deci am o mica problema. Am aproape 13 ani. Trec pe clasa a 6 a(am mai facut un an la grădiniță sau ceva de genul). Sunt destul de matură pentru varsta mea (nu vreau comentarii rautacioase, asa sunt eu) si prietenii mei nu sunt asa maturi ca mine. Câteodată mă enervează si mi se pare ca de la un an la altul au gandirea asa diferită. De multe ori prefer să stau singura, în camera mea si sa nu vorbesc cu nimeni. Ce sa fac? Sa imi fac mai multi prieteni? Fără comentarii rautacioase, va rog, eu iau asta in serios si chiar nu stiu ce sa fac...

Răspuns Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

Odata cu inaintarea in varsta, o sa observi ca incep sa apara din ce in ce mai multe conflicte dintre tine si prietenii tai deoarece tu mergi pe un drum iar ei pe alt drum, sau pur si simplu nu reusesc sa tina pasul cu evolutia ta in gandire. Stiu cum este, eu am preferat sa renunt de tot la ei deoarece ajungeam intr-un punct in care nu ne mai intelegeam deloc asa ca nu avea niciun rest. Treaba ta ce faci cu ei, dar iti zic doar cum o sa fie pe viitor daca treaba continua. Parerea mea ar fi ca daca ai renunta la ei si ti-ai face prieteni care gandesc la fel de matur sau poate chiar mai matur decat tine ar fi mult mai bine. Poti sa-ti faci si prieteni mai mari la varsta, nu-i problema. Oricum o sa fie greu. Mie la 18 ani mi-e greu sa-mi fac prieteni de astia, d-apai tie la 13. Unii inca-s cu anturaje si alte prostii. Tu sa ai grija cu cine-ti petreci timpul, pana atunci, urmareste asta cu atentie si retine ceva. : https://www.youtube.com/watch?v=xbPXotHoAwM

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți faci cât de mulți prieteni poți, chiar și mai în vârstă decât tine.

| lilith16 a răspuns:

Buna, inteleg cum elaughing)) am trecut si eu prin asta dar eu am o personalitate care se poate modela după prieteni, spre ex daca unuia nu ii place sa injur, nu injur de fata cu el si tot asa. In general ar trebui sa iti gasesti alte prietene poate mai mari ca tine, am si eu prietene mai mici ca mine care au mentalitate de o varsta mai mare, well sa te integrezi cu tipele mai mari e cam greu dar ori incerci ori te descurci cu ce ai si te comporti ca prietenii actuali

| nicoletii67 a răspuns:

Crede-mă că prin această persioadă am trecut și eu, eu chiar vrând să public o carte la anii ăia. Tot ce trebuie să face este să ai încredere în tine, iar dacă nu îți place compania de preieteni în care ești schimbo, dacă ești matură cum spui vei fi acceptată de prieteni mai mari, fă-ți noi prieteni și ai încredere în tine, asta e tot ceea ce contează.

| EternalTsukuyomi92 a răspuns:

Nu ai niciun motiv sa te schimbi pentru nimeni. E gresit sa fii falsa, sa joci un rol doar pentru a te integra in societate, asta ar insemna ca nu ai caracter.
O sa-ti gasesti prieteni, ca nu esti singura in situatia asta. Trebuie sa intelegi ca majoritatea e cretina, mereu majoritari au fost cei mediocri, deci sa fii "inadaptata la societatea monotona" asa cum spunea Camil Petrescu, e ceva pozitiv, chiar ai putea sa te bucuri ca nu esti ca ei.

Nu stiu ce sa spun despre prieteni mai mari decat tine. Daca te imprietenesti cu fete mai mari, cine stie ce in anturaj ajungi, cine stie ce patesti, asa ca mai bine nu. Poate doar daca ai o sora mai mare, sa stai cu ea si prietenele ei. Daca nu, astepta, ca o sa mai gasesti ca tine. Nu multi, clar, dar mai gasesti.
Poti sa ai prietene "imature" cu care doar sa mai razi asa, sa nu stai singura la scoala, chiar daca nu e mare prietenie.

| Anonimus7777 a răspuns:

Păi e bine să îți cauți niște prieteni tot așa maturi ca tine, cu care să stai de vorbă și care să fie genul tău oricum se mai zice că : decât să vorbesc cu toți proștii, mai bine singur.
PS: Nu te agita, o să-ți găsești tu prietenii!