| unknown2518 a întrebat:

Deci eu mor incet. Se apropie examenul din a 8 a. Toata vara asta infecta am invatat cat am putut. Problema e ca simt ca nu stiu nimic. AM NEVOIE DE SFATURILE VOASTRE.
Deci 1)cum e geometria in spatiu
2)cum sa invat eficient atat la mate cat si la romana
3)ce sa recapitulez si de unde sa incep
! EXPERIENTELE VOASTRE DE LA EXAMEN. CAT MAI MULTE.

14 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Draguta, te agiti degeaba acum deoarece o mare parte din materia pentru examennu a fost predata. Iti cumperi frumos culegeri pentru examenul national, rezolvi variantele si te verifici cu raspunsurile de la sfarsit. TReptat iti va fi predata si materia "lipsa" la ore si daca esti atenta te vei descurca.
Programa pentru examen o vei gasi atat pe internet, cat si la inceputul culegerilor. Geometria in spatiu e apa de ploaie si cu muult mai usoara fata de geometria studiata de tine pana acum, te asigur.
Bafta!

| Nemessys a răspuns:

CAAALM(a)! Nu te mai chinui sa inveti atata, nu rezolvi nimic! Nu trebuie sa stai cu cartea in fata 24/7 ca sa iei 5. Crede-ma ca examenul e MUUULT mai usor decat pare. Daca scapi de emotii, o sa ai note mai mari. Pe mine emotiile de la ascultat ma fac sa uit totul. Oricum. nu te panica ca exista prea putine sanse sa nu treci examenul. Deci crede-ma ca trebuie sa fii prea prost/proasta sa nu iei 5 si poti sa intrebi pe oricine. La examen este destul de simplu. Cele mai grele partii sunt : la matematica subiectul 3 si la romana depinde ce opera literara iti pica. Atat, in rest nimic cu care sa-ti bati capul. Sper ca te-am ajutat cu ceva (mai ales sa scapi de stresul asta) Pentru ca si eu am fost asa. Si inainte cu cateva ore am zis: Hai man... stiu ca pot sa-l trec, e doar un amarat de examen cat de greu poate fi?
Apoi cand am primit foaia, ma uit pe ea la cateva exercitii si am zis : CE? Asta-i examen? wtf?
Notele : 8 romana, 7.15 mate
Anul : 2015
Bafta!

| doreal a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care ai facut-o e sa inveti pentru examen din vacanta :\. Trebuia sa te relaxezi. EN nu e BAC-ul. Geometria in spatiu nu e atat de grea, doar trebuie sa iti dai seama de anumite aspecte si sa faci niste diferente. Sa ai putina imaginatie. Nu cred ca exista o cale de a invata eficient ci doar de a-ti da silinta de a invata. Sa faci teste (cu siguranta o sa comandati culegeri de mate si romana) si sa fii atent la clasa. Daca ai si ore in particular sa faci si acolo tot ce ti se cere. Nu recapitula ca nu are rost. Doar o sa iti umpli capul cu altele si pana la urma in creierul tau o sa fie o habarabura totala. Profesorul de la clasa si de la ore o sa stie ce ai de facut si de recapitulat. Nu are rost sa ai emotii, sa te gandesti intr-una la examen. Bucura-te de faptul ca vei fi de la anul boboc xD, vei avea inainte banchetul de a 8-a, vei face poze pentru banchet etc. Daca inveti si esti constiincios si esti atent in clasa (si daca ai putin noroc) cu siguranta vei trece cu brio si de acest hop. Crede-ma ca sentimentul de dupa e atat de placut (venind de la o boboaca incepand de luni happy ).
P.s. Nu indrazni sa te ingrijorezi de simulari. Gandeste-te ca unii o avut 5 in simulare si la examen o avut peste 9 (ma simt).

| Printesa10TM a răspuns:

Fa-ti un program. Cand sa inveti la mate si cand la romana. Eu inainte de examen cu 2 saptamani am stat la spital din cauza stresului. Stai calm, va fi bine.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Buna! Si eu trec a 8-a. Primul meu sfat ar fi sa faci meditatii(daca nu faci deja) deoarece ori cat ai invata/rezolva pe cont propriu, nu poti stii daca este corect invatat/rezolvat, plus ca este o diferenta mare in informatiile pe care le obtii de la o meditatie si cele de la scoala( de exemplu, profesoara mea de romana de la scoala face pana si greseli gramaticale), iar aici ar mai fi un avantaj ca trebuie sa lucrezi, nu te poti duce cu tema nefacuta la meditatii. In caz ca faci deja si nu simti vreo diferenta, schimba profesorul, si eu am facut asta si ma bucur ca am facut o. Cu geometria in spatiu nu pot sa iti zic nimic, caci o invatam intr a 8-a.
Cum sa inveti eficient? Pai, ar trebui sa cauti pe net pe rand fiecare parte de vorbire si sa o inveti, apoi cand simti ca le stapanesti, cauta sabloane la argumentari pe fiecare specie a genului epic/liric/dramatic si invata le,si aplica le. La matematica singurul sfat ar fi sa rezolvi exercitii, iar apoi sa te uiti la final la rezultat, iar daca e diferit de al tau, mai rezolva l o data. Totusi, consider ca daca stii ca ai lagune la matematica, acest sfat este inutil, si ai nevoie de un meditator. Plus, invata cate o teorema pe rand.
Ce sa recapitulezi? La romana, ti am zis cauta fiecare parte de vorbire si sabloane si invata le, caci acestea sunt esentiale pentru orice clasa de romana, cat si pentfu examen, iar la matematica, rezolva cat poti tu, dar din nou daca tu rezolvi si rezolvi si nu iti da bine, inseamna ca ai niste lipsuri pe care de la scoala nu cred ca le poti umple, deoarece profesorii considera ca le stii deja, si trec la alta lectie, in concluzie meditatorul te va ajuta, caci el o va lua cu tine de la nivelul la care te ai blocat. Te sfatuiesc sa nu faci meditatii cu proful de la clasa, caici el iti va mari nota din teste, etc si nu vei putea stii adevarata ta valoare.
Bafta!

| deny1230 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Nu cred ca e NEAPARAT necesar sa fii meditat/a. Stiu ca acum o sa para ca ma laud, dar m-am descurcat la examen si fara meditatii si cred eu binisor laughing

| deny1230 a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Dudeeee, first of all, nu te stresa. E usor examenul de un milion de ori mai usor decat simularile alea de prin februarie care sunt menite mai mult sa te sperie laughing
Second of all, ai incredere in tine. Materia de examen poti s-o inveti, daca te pui serios pe treaba, in maxim 2 saptamani. Doar ia-ti o culegere cu modele de subiecte si rezolva-le, eventual mai uita-te la final sa vezi daca rezultatele coincid.
In rest, stai calm ca totul va fi bine. Asa am fost si eu si la un moment dat plangeam de la atata stres si dupa examen radeam cat de idioata am fost laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Bullshit. Eu nu am facut meditatii in viata mea pentru asa ceva

| BeautifulSunflower a răspuns:

In primul paragraf: este corect cum ai invatat/rezolvat tu*

| StephanSaiyan a răspuns:

Frate! Eu sincer să fiu nu am învățat nimic niciodată, până în clasa a 8-a si am avut doar note de 7 8 9 si 10, dar la examen am luat 8la romana si 7 la mare... Dinne atenție mai mult. Eu cred că ar trebui să stai calm\a si sa nu te îngrijorezi, materia e usurica, doar să fii atent la ore, mai repeți 10 -15 minute dacă I timp și vei avea noroc. Sper ca anul acesta să nu fie cum a prins eu, adică ceva simplu care te amețește laughing)))), oricum SUCCES în clasa a8-a!

| StephanSaiyan a răspuns:

Scz spam. Ca veni vorba de geometria in spatiu, vor fi multe formule pentru arie si volume la piramida (triunghiulara, patrulatera, hexagonala), cub, paralelogram, prisma (patrulatera, triunghiulara), trunchi de piramidă, con, sfera, dar o să ai timp să înveți, mai ales dacă le ai cu imaginația e bine, o să te ajute la multe probleme!

| StephanSaiyan a răspuns:

Si inca ceva laughing)))) tot eu, multe probleme se bazează pe triunghi, sinus, cosinus, teoreme, etc

| lemonjuice a răspuns:

1. Ai nevoie sa stii geometria plana ca ai sa o folosesti foarte mult, deci daca o stapanesti, geometria in spatiu nu e grea.
2. Fii atent/a la ore, invata lectiile importante mai detaliat si pentru teste si asa, dar incearca sa nu tocesti, ci sa le asociezi logic; fa-ti temele, si daca nu te descurci du-te la meditatii, altceva nu prea poti face.
3. O sa va spuna la scoala mai multe.
La romana sa inveti toate definitiile de la genuri si specii si sa recitesti rezumatele la operele studiate, partile de vorbire si de propozitie, figurile de stil si elementele de versificatie.
La mate vei avea oricum culegere si ai sa vezi in ce consta.

Huh, la examen a fost destul de usor, am luat 9, 30 la mate. trebuie sa iti pastrezi calmul, si sa te concentrezi. daca nu stii la subiectul 3, de exemplu problema 2b in care scrie "aratati ca x=3" fa 2c pentru ca daca zice "aratati" sigur asa e laughing.
La romana a fost ok, sa exersezi sa faci compuneri intr-un timp bun, ca sa le poti termina la timp. happy

| Chos3nOne a răspuns:

Stai chill mate..toti suntem asa.happy Iti zic si eu experienta mea daca vrei.happy Pai..eu am fost genul 0 fucks given si nah..am invatat in ultimele 2 zile laughing Totusi exact asa ma simteam si eu..Singurul lucru pe care ti-l pot zice este ca examenul este dupa parerea mea un test usor..Este facut in asa fel incat absolut fiecare copil sa aiba o sansa deci nu ar trebui sa ai probleme..Doar repeta lucrurile necesare si formulele si o sa fie mai mult decat bine..Ai incredere in tine..Frica aceasta este creata de cuvantul,, examen''..Nu-ti face nicio problema..ca o sa fie foarte usor.La fel la romana cat si la mate..Geometria in spatiu e mult mai usoara decat cea plana pentru ca poti sa faci comparatii cu obiecte din viata reala si te poti baza pur si implu pe,, vaz'' ca sa zic asa..Vezi formulele si astea mai usor.happy Bafta!