| AndaBăă a întrebat:

happy Deci, ieri m-am lovit la genunchi [ am căzut jos, in fine ] și mi s-a făcut o vânătaie mare si as vrea să imi treaca mai repede. se apropie si o nuntă la care trebuie sa ma duc si vreau sa scap de acea vânătaiee I don't want to see. Ceva sfaturiii? puppy dog eyes.
Mulțumeesc!

5 răspunsuri:
| SuneteDeChitara a răspuns:

Salut.
Vanataile trec cu cartofi cruzi. Din batrani se stie ca vanataile trec cu impachetari cu cartofi cruzi, rasi, amestecati cu putin lapte sau cu branza de vaci. De asemenea, cataplasmele si baile locale cu flori de soc (infuzie din 40 g la 1 litru de apa clocotita) au efecte antiinflamatoare si calmeaza durerile.
Zonele respective se mai pot unge cu alifie de catina, galbenele si radacina rasa de untul-pamantului. Un procedeu rapid consta in asezarea pe contuzie a unui obiect metalic, rece.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Lioton gel, sau Gheaţă şi căldură: pentru primele 24-48 de ore, aplică gheaţă peste zona afectată ca să reduci roşeaţa şi umflătura. După această perioadă, aplică nişte comprese calde, pentru a dilata vasele de sânge, astfel încât sistemul tău imunitar să răspundă în sensul accelerării procesului de vindecare

| AnYyCrZ a răspuns:

Intreaba la farmacie, poate iti da un unguent, o crema, ceva big grin

| CarlaAnneMihaela a răspuns:

încearcă crema de gălbenele

| alialinu75 a răspuns:

Dupa o lovitura, pui imediat gheata intr-un prosop si tii pe piele. Dar niciodata sa nu pui direct gheata pe piele. E important sa nu tii compresa mai mult de 20 de minute. Poti face asta de mai multe ori pe zi, cu o pauza de 1 ora intre aplicari. Dupa ce ai tinut compresele reci cam 2 zile,, poti incepe sa pui comprese calde pe lovitura. Tot asa iei un prosop pe care-l uzi cu apa calda. Sau intr-un flacon de 0, 5 l pui apa calda, infasori flaconul intr-un prosop si il tii pe locul afectat.Sau poti sa folosesti un ungvent pe baza de heparina sodica.Il gasesti la orice farmacie.De asemenea, este recomandat sa masezi usor vanataia (daca este suportabil!) si zona din jurul ei in ziua imediat urmatoare zilei in care a aparut vanataia. Aplicata pe pielea vanata, vitamina E uleioasa are un efect rapid de vindecare. Oricat de ciudat ti s-ar parea, ciocolata este un remediu care atenueaza aspectul inestetic al vanatailor. Ia un cubulet de ciocolata, topeste-l si lasa-l sa se raceasca putin. Aplica-l intr-un strat dens peste vanataie si infasoara vanataia cu un bandaj. Lasa sa actioneze in timpul noptii. A doua zi dimineata, desfa bandajul si indeparteaza ciocolata de pe suprafata pielii.