| Debb a întrebat:

Eu am o problema. Parintii mei au fost plecati in strainatate in acest an iar eu am ramas cu bunica. Acum in vacanta de Pasti s-au intors si vor sa vina la scoala sa imi vada notele si mediile pe primul semestru etc. Problema este ca nu am note bune deloc si am foarte multe absente. Desi i-am cominicat mamei situatia mea de invatatura am mintit in legatura cu tezele. Nu sunt unul dintre acei copii care si-a luat-o in cap pentru ca a ramas fara parinti acasa, ci doar am avut mai multe responsabilitati(facturi, un fratior mai mic, cumparaturile in casa etc.), a fost un an mai greu si am fost foarte stresata. Tot maine vor pleca parintii mei inapoi. Cum as putea sa le explic pentru a nu pleca suparati? (Tata este foarte sever!)

2 răspunsuri:
| Malphas a răspuns:

Incearca sa le spui ca iti vine greu sa te descurci cu toate responsabilitatile astea, dar fa-o in asa fel incat sa nu se simta vinovati, asta ar face mai mult rau decat bine. Explica-le ca nu ai timp sa faci tot ce ti-ai dori, ca incerci, dar nu e intotdeauna usor. Si pe viitor, concentreaza-te pe scoala, de restul se ocupa adultii. Bafta!

| Kalyn a răspuns:

Pai oricat de seeri ar fi esti copilul lor si nu pot sa iti faca mare lucru, asa ca mai bine iei taurul de coarne si le spui adevarul care oricum e ineviabil sa se afle...o sa iasa c scantei dar se rezova mai repede decat daca ar afla de la altcineva. in plus ar rebui sa le explici motivele pentru care s-a intamplat asta si in caz ca nu inteleg poti sa fol (e vina voastra ca ati plecat si ne-ati lasat singuri) si asta ar trebui sa-i una un pic pe ganduriwinking