| AnaMaria334455 a întrebat:

Eu și cu cea mai buna prietena ne-am cam certat din cauză că ea petrece mai mult timp cu alta prietena pe care o cunosc și eu și nu o suport. Chestia e că eu cu respectiva prietena am fost mai de mult bff si ea s-a mutat la alta scoală și am cam pierdut legătura. Cum o fac pe bff sa ii para rău că nu mai suntem prietene? Problema e că eu sunt cam timidă și nu mai am doar o prietena care e cam tocilara și nu prea avem chestii in comun și nu am cum sa fie geloasă dacă petrec mai mult timp cu ea, in rest nu mai am prietena dar as vrea să îmi fac dar nu știu cum. Ajutați mă va rog.

Răspuns Câştigător
| Isabell27 a răspuns:

E normal sa vorbeasca cu acea fata pe care nu o suporti tu, doar sunt la aceeasi scoala, nu?
Nu cred ca ai cum sa o faci sa-i pere rau. Daca ati fi fost cu adevarat prietene asa BFF ar fi durut-o, te-ar fi cautat si ati fi vorbit in continuare, nu ar fi lasat distanta sa va indeparteze...
Okei, deci asculta aici. Timida? De ce? Fi putin mai increzuta in tine, ai incredere, nu ai ce sa pierzi. Pana la urma ce castigi daca esti asa? Nu stii ca oamenii mai tupeisti au de castigat? Intr-o lume plina de egoism e greu sa triumfi. Da, fi buna si nici chiar exagerata de "plina de tine".
Stii cum fac eu? Si eu sunt timida, grav dar am invins asta. Asa mi-am invins ei timiditatea. De fiecarr data cand ma temeam de ceva sa nu ma fac de ras, imj spuneam in gand "nu au treaba cu tine asa ca fi pentru tine, nu trebuie sa-mi pese, stiu de ce sunt in stare si stiu ca pot mult mai mult". Trageam aer in piept de tot si incetisor si expiram la fel de usor, parca ma goleam de toate sentimentele alea.
Nu merita sa te schimbi pentru o persoana si sa arati ceva ce nu esti, fi tu. Nu te mai gandi, dar totusi daca chiar vrei sa o faci sa regrete si sa se simta nasol, cand e ziua ei sau ceva de genul (gasesti tu ocazie) si ii spui ori pintr-un mesaj ori pintr-un bilet : hei, ma mai stii? Probabil m-ai uitat. Asta este dar eu prea am putut. Am avut multe momente frumoase impreuna chiar daca au urmat unele mai neplacute. Vreau sa stii ca te iubeam mult si te vedeam ca pe o sora, mai mult decat atat. Am invatat una de la alta atatea. Am decis sa te las in linistea ta, am vazut ca nu ma mai cauti deci nu te mai deranjez. Dupa poti sa adaugi chestiile voastre personale si ca nu ai fi putut sa o barfesti (tu stii ce ti-a facut ea).
Sa-ti faci prieteni? Fi tu, zambitoare, desteapta, linistita si ceilalti mai destepti te privi altfel, nu te pune la mintea celor rau.
Te pup

2 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Stai in banca ta

| Vlad9091 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti spun, dar asa am patit si eu miliarde de ori. Vezi tu, persoana aia care o crezi tu "bff" probabil te-a vorbit pe la spate de foarte multe ori, cum am patit si eu. Si eu am crezut ca am cel mai bun prieten dar era cel mai barfitor/nesimtit prieten. Eu iti recomand sa nu o mai bagi in seama si sa iti faci alte prietene. Las-o pe ea cu treburile ei. Nu merita sa mai fii prietena cu ea.