| blueberryandcupcakes a întrebat:

In fiecare an la scoala, la limba romana avem de prezentat un proiect, pe grupe. Eu si grupul meu avem de realizat un proiect despre romanele aparute in perioada interbelica. In fine..problema este ca nu avem nicio idee de prezentare orala a proiectului: gen sceneta(dar se exclude din cauza ca sunt un dezastru la asa ceva), dezbateri si chestii de astea. Dati-mi va rog o idee originala. Va rog! Dau funda!

2 răspunsuri:
| RodicaBinar a răspuns:

Poţi lua un personaj din perioada aia (să zicem Ilie Moromete, ca exemplu), cu personalitatea şi replicile lui şi-l poţi aduce în viitor. Adică sceneta să fie între el şi un contemporan. Şi face comparaţie între ce se întâmpla atunci şi ce se întâmplă acum. Tehnologie, chestii de genu.

| RodicaBinar a răspuns:

Saaaau... un contemporan se întoarce în timp, câte 5 minute în fiecare roman (adică va prezenta din punctul lui de vedere, contemporan fiind, ceea ce vede în fiecare roman, în fiecare acţiune, în oamenii de acolo).