| DreamerBoy a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns, e in legatura cu diriginta mea.
Bun, deci eu pentru marti am avut de pregatit un proiect pentru ora ei (un optional-educatie pentru santatate) impreuna cu colega mea de banca. Eu si colega ne-am hotarat sa facem despre igiena corporala. Noi la inceputul semestrului trebuia sa stabilim fiecare grupa impreuna cu diriga fiecare tema. Atunci au mers doar primele 5-6 grupe, dupa care nu am mai vazut grupe mergand la ea. A fost agitatie prin liceu pentru ca a venit ARACIP-ul si au fost mai multe probleme de rezolvat ca liceul sa iasa bine. Apoi diriga a avut treaba 2-3 saptamani cu un cerc pedagogic, a avut o prezentare de realizat si la ora s-a concentrat mai mult pe asta impreuna cu 5 colege care au m-ai ajutat-o. Bun, a venit si ziua de marti. Am adus proiectul iar eu si colega mea eram pregatiti. Am mers amandoi in fata clasei si am prezentat. Deoarece am facut despre igiena corporala, am pus si o fraza de genul "Apa si sapunul sunt sfinte, acestea ajutandu-ne sa ne mentinem corpul curat". Diriginta a inceput sa rada subtil, la fel si ceilalti colegi. La sfarsit, colegii ne-au aplaudat (asa fac la fiecare proiect), dar si diriga, insa cred ca ironic. Dupa care ne-a intrebat "Dar voi faceti proiecte dupa bunul vostru plac? De ce n-ati venit la mine sa va dau indicatii?". Eu i-am spus ca n-am mai vazut ultimele grupe mergand sa se consulte. S-a enervat si ne-a luat in tura, apoi i-a intrebat pe colegi care au fost acele grupe care n-au fost. Fiecare si-a spus tema si diriga: "Parca am discutat putin la inceput despre asta". Eu am zis ceea ce am observat la scoala in timpul acestei ore: eu am observat doar primele 5-6 grupe mergand. Spre deosebire de alti colegi care chiulesc, eu am fost mereu prezent la ore, neavand nicio absenta. Dupa asta, diriga mi-a spus sa nu ma mai uit in curtea vecinului si ca nu-i vine sa creada ca are asemenea persoane in clasa, spunand subtil ca am o gandire proasta. Imi cer scuze, eu am zis fix ceea ce am observat: doar primele 5-6 grupe au stabilit tema impreuna cu diriga. Ne-a mai spus ca e umilitor ca in clasa a 12-a sa vorbim despre igiena corporala. A mai spus ca singurul lucru interesant din proiectul nostru a fost partea "Cum sa te speli corect pe dinti" deoarece sunt anumite persoane care nici macar la 40 de ani nu stiu sa o faca corect. Pai daca e sa o luam asa, sunt unii care nici macar la acea varsta nu au habar despre cum sa aiba grija de igiena personala. Treaba asta m-a facut sa ma simt de cacao. Apoi, in continuarea proiectului, noi trebuie sa facem un joc cu recompense. Pe langa recompensele pentru colegi, i-am mai cumparat si dirigai o ciocolata neagra Heidi (scuze pentru reclama) si o banana (pare ciudat, dar a mai primit pana acum si nu a avut nimic de reprosat in acele dati), asa cum au facut si celelalte grupe. Colega mea i le-a dat si diriga a pupat-o pe obraji. Eu stateam cu spatele la diriga, eram jenat de toata situatia anterioare. Aceasta m-a intrebat de ce nu vin si eu. Ea statea asezata pe scaun, mi-am aplecat fata si mi-a spus: "Dar ce, eu trebuie sa te pup pe tine?". Atunci am spus "Atunci merg in banca" si s-a uitat cu o fata aroganta la mine. Dupa ora, in pauza, am busit in plans si cu greu m-am linistit. Colega mea spune ca ceea ce ne-a facut diriga se numeste umilinta, la fel au spus si parintii mei.
Voi ce parere aveti? Credeti ca as putea fi de vina? Eu doar am spus ceea ce am observat in clasa. Repet, am fost mereu prezent la ore si nu am lipsit niciodata. Eu doar mi-am spus punctul de vedere.
Am 18 ani si sunt baiat. Da, s-ar putea sa credeti ca sunt razgaiat si imatur. Dar as vrea totusi sa stiu ce credeti si voi. Daca sunt intr-adevar eu de vina, vreau sa stiu sa-mi corectez gandirea, pana la urma viata e o continua evolutie.
Va cer scuze daca v-am plictisit, insa as aprecia daca m-ati ajuta cu o parere. De asemenea, va rog sa nu ma jigniti, sunt sigur ca si voi ati trecut prin asemenea situatii. Si imi pare rau ca am scris atat de mult, dar am vrut sa redau totul in amanunt.
Ofer funda! happy
P.S.: Ma scuzati pentru repetitii si eventualele greseli gramaticale, am cam scris in graba.

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

Din mica ta povestioara reiese faptul ca esti un baiat care nu accepta prea usor criticile si cam suparacios, copilaros as spune. Inteleg ca finalitatea proiectului, prezentarea, nu a fost cea dorita de tine, dar situatia de mai sus nu prezinta un real motiv de suparare. E pueril sa te superi ca nu s-a comportat cu tine ca si cu ceilalti, iar comparatia, cu atat, denota ca ai niste asteptari de la oameni nerealiste.

Nu trebuie sa te superi, este important sa inveti din aceasta. Umilinta? Serios, e doar un proiect amarat. Atribui niste cuvinte mari pentru o biata intamplare.

Greseala voastra cea mai mare este faptul ca in clasa a12a sa mergi cu proiectul despre igiena personala e prea simplist. O inteleg pe diriginta ca prin atitudinea ei ea v-a transmis ca voi puteati sa faceti ceva mai bine, mai bun, o tema mai complexa.

In a 12a toti stiu deja ca trebuie sa se spele, nu-i asa? Tema e un subiect pentru copiii din clasele primare, nicidecum de liceu in ultimul an, unde se presupune ca de aici te lansezi in viata.

Asadar, treci peste intamplare, da dovada de maturitate si lasa totul in urma. Comporta-te normal ca si cum nu s-ar fi intamplat.

E doar o lectie pe care ai primit-o la 18 ani, una din multe altele pe care viata ti le va pregati. Tu invata cum sa le faci fata. Detaseaza-te putin si priveste totul in ansamblu, reciteste-ti chiar tu intrebarea si trage si tu propriile concluzii. Ai motive serioase sau nu?

Succes!

| Andreeush a răspuns:

Dar nu înteleg, trebuie să îi faceți cadouri profesoarei fiindcă a-ți făcut un proiect la ora ei?
După părerea mea ar trebui să nu fii supărat, nu trebuie să te simți prost pentru ce s-a întâmplat, nu ai greșit cu nimic.

| DreamerBoy explică (pentru Andreeush):

Multumesc pentru raspuns! happy
Optionalul il avem de anul trecut, suntem clasa de stiinte sociale si nu mai facem biologia (diriga e de bio), astfel ca a fost inlocuit cu educatia pentru sanatate. Din cate tin eu minte, diriga spusese sa facem jocuri cu recompense. Insa faza cu "cadourile" pentru ea la fiecare proiect a fost inceputa de prima grupa de anul trecut. Ea nici n-a stiut sa aprecieze de data asta, este foarte aroganta. Nu pot spune ca nu a facut nimic pentru noi de-a lungul anilor, uneori a fost draguta, insa in mare parte o intereseaza doar de ea.

| DreamerBoy explică:

A, am uitat sa mentionez. Diriga le-a dat ciocolata si banana altor colegi dupa terminarea jocului.