| Wary_Forsaken_2001 a întrebat:

Hei TPU, la liceu o sa mai am nevoie sa invat materiile inutile care nu o sa ma ajute cu nimic in viata ( geografie, istorie, franceza, biologie... ) daca vreau sa dau la facultatea de informatica, adica este mai bine sa ma bazez doar de matematica, fizica, engleza, informatica si romana ( ca se da la bac ) sau sau va trebuii sa le invat si pe celelalte? Din cate stiu media de admitere este 0.2 * media de la bac + 0.8 * examenul de admitere....

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Materiile studiate in timpul anilor de liceu sunt necesare pentru cultura generala si se considera ca fiind un "rau" necesar. Ar fi indicat sa te axezi cu adevarat pe materiile care iti vor reprezenta baza studiilor superioare din timpul facultatii, dar pana in momentul in care media din liceu sau nota de la bacalaureat este un criteriu folosit pentru admiterea in invatamantul superior (din pacate!) vei fi nevoit sa obtii note cat mai mari la toate materiile chiar daca sunt si vor fi complet inutile in viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nici eu nu o inteleg, dar ce sa faci... traim in Romania! In alte tari studiezi fix materiile care te vor ajuta pe viitor si care vor contribui la cunostiintele tale, astfel incat sa fii pregatit pentru cariera pe care ti-o doresti. Eu zic ca trebuie totusi sa inveti un pic si acolo... macar asa pentru medie (desi suna a vanator de note, trebuie). Stii de ce? Cine stie, poate va conta media 9-12 (te poti astepta la orice schimbari ca na, Ministerul Educatiei poate fi surprinzator cateodata). In principiu te sfatuiesc sa te axezi in special fix pe materiile pe care le consideri tu importante si care consideri ca te vor ajuta in viitor! Succes!

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sistemul asta de educatie de care vorbesti tu ca este pus in practica in alte tari este o prostie. Inseamna ca fiecare muncitor este un idiot care stie sa faca foarte bine doar ceea ce a invatat. Ca un fel de robot. Daca-l intrebi de altceva, habar n-are. Poate sistemul de invatamant romanesc nu este cel mai bun, insa nu de aici ar trebui sa plece reforma. Materiile astea inutile sunt parte a culturii generale pe care orice om care se respecta si care are o functie cat de cat onorabila ar trebui sa o aiba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Daca un om vrea sa aiba cultura generala poate sa se documenteze si de unul singur. Elevilor le sunt bagate pe gat niste materii, sunt impinsi sa studieze robotizat - pentru ca, tin sa te contrazic, sistemul nostru incurajeaza invatatul robotizat -, astfel incat li se da sa toceasca lectii peste lectii si tot inculti vor ramane. Sa fim sinceri, toceala? Omul ar trebui sa invete din placere... una e cand citesti o carte istorica pentru ca VREI, alta e cand ti se impune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate materiile sunt perfect obligatorii (din a 11-a scapi de muzică și desen) și sigur se mai găsește câte un prof frustrat care să se scandalizeze că nu înveți și nu-i pasă că tu nu te faci geograf sau istoric sau biolog. Așa că mai trebuie să așteptăm încă vreo 20-30 de ani să dispară profii comuniști și toți cei care iau hotărâri până să pară că se schimbă ceva.